lipca

XXVIII Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

„Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało" - to hasło XXVIII Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży, która odbyła się w kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Od 10 lipca młodzież rywalizowała w 16 konkurencjach sportowych. Zmagania odbywały się na obiektach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Akademii Wychowania Fizycznego na Bielanach. Niezmiennie dużą popularnością wśród młodzieży cieszyła się gra w piłkę nożną i siatkową oraz zawody lekkoatletyczne. W finałach wystartowało 1,5 tys. osób. Oprócz młodzieży z Polski uczestniczyli też ich rówieśnicy z sześciu innych krajów: Białorusi, Litwy, Łotwy, Słowacji, Rosji i Niemiec.

Program wydarzenia został ułożony tak, aby nawiązywał do starogreckiej triady: stadion - teatr - świątynia. W tegorocznej Parafiadzie znaczące miejsce zajmowała historia. A zwłaszcza ta część dziejów, która nawiązuje do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Dla młodzieży przygotowano konkurs wiedzy o narodzinach polskiej państwowości. Parafiadowicze mogli puścić wodze fantazji w konkursie plastycznym zatytułowanym „Chrzest 966 - moje wyobrażenie zdarzeń z najdawniejszych czasów Polski". Również część zajęć warsztatowych została poświęcona historii pierwszych Piastów, natomiast inne zajęcia rozwijały u młodzieży umiejętności muzyczne, taneczne, teatralne, itd.

Szczegółowe informacje o programie XXVIII Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży można znaleźć na stronie: www.parafiada.pl.