czerwca

Wyjątkowe archiwalne zdjęcia Pałacu Ursynowskiego z lat 40. ubiegłego wieku

Rektor prof. dr hab. Wiesław Bielawski otrzymał w podarunku unikatowe archiwalne fotografie Pałacu Ursynowskiego z lat 40. Materiały o niezwykłej wartości historycznej, ale także i sentymentalnej, po renowacji wzbogacą zasoby Muzeum SGGW.

Zdjęcia, pochodzące z prywatnych zbiorów darczyńcy, przedstawiają Pałac Ursynowski oraz teren parkowy wokół niego we wczesnych latach 40. XX w. Właścicielka fotografii przyszła na świat 3 czerwca 1940 r. właśnie w budynku dzisiejszego Pałacu i przez pierwsze pięć lat życia mieszkała tu z rodzicami. Przekazanie zdjęć zbiegło się więc z jubileuszem jej 80. urodzin.

W liście do Rektora podkreśla, że stan jej zdrowia nie pozwala na przyjazd do Warszawy i powrót do tak ważnego dla niej miejsca. „Zachowałam trochę zdjęć […] i chcę je Panu przekazać, bo to historia. Fotografie są zniszczone, odklejone z albumu, ale autentyczne” – czytamy.

Rektor przyjął podarunek z radością i wzruszeniem. Prócz wartości archiwalnej, fotografie mają również wymiar symboliczny. Są świadectwem przemian, jakie na przestrzeni 80 lat przeszedł budynek Pałacu oraz otaczający go park. Pałac Ursynowski to jeden z najcenniejszych zabytków Ursynowa. Budynek powstał w XVIII wieku na zlecenie Izabeli Lubomirskiej z Czartoryskich. Niegdyś swoją siedzibę miał tu Julian Ursyn Niemcewicz. W 1906 r. Adam Krasiński, ordynat opinogórski, przekazał posiadłość Towarzystwu Seminariów dla Nauczycieli Ludowych. Do 1920 r. seminarium opiekował się komitet Macierzy Szkolnej. Pałac na początku I wojny światowej zniszczyły wycofujące się wojska rosyjskie. W 1921 r. budynek został przekazany Ministerstwu Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego - powstało tu wówczas Państwowe Liceum Ogrodnicze i Państwowe Gimnazjum Ogrodnicze. Po II wojnie światowej w budynku mieściła się Szkoła Państwowych Ośrodków Maszynowych i Spółdzielni Produkcyjnych. W 1956 r. nieruchomość otrzymała Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Dziś w zabytkowym Pałacu mieści się siedziba władz rektorskich SGGW.