Obchody 200-lecia uczelni

1816 - 2016

od Instytutu Agronomicznego w Marymoncie
do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest najstarszą szkołą wyższą w Polsce o profilu przyrodniczym. Jej początki sięgają 1816 r. i są związane z utworzeniem Instytutu Agronomicznego w Marymoncie. Początki uczelni związane są także z kształceniem w zakresie nauk weterynaryjnych. Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW wywodzi się bezpośrednio z podwarszawskiej szkoły weterynaryjnej założonej 17 lipca 1824 r. pod nazwą „Instytut rządowy Weterynaryi w Burakowie pod Warszawą”. W 2016 roku minęło 200 lat od czasu kiedy Instytut Agronomiczny rozpoczął kształcenie rolnicze na dwóch poziomach: wyższym dla przyszłych ekonomów i zarządców, a także synów właścicieli ziemskich, oraz elementarnym – dla przyszłych kwalifikowanych robotników.

Dwa wieki tradycji cz. 1                                           Dwa wieki tradycji cz. 2

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zainaugurowała obchody 200-lecia kształcenia
1 marca 2014 roku uroczystym Balem 200-lecia, który odbył się w Auli Kryształowej SGGW.

Ramowy program obchodów 200-lecia kształcenia rolniczego

od Instytutu Agronomicznego w Marymoncie
do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Rok rozpoczynający obchody 200-lecia

1 marca

Bal inaugurujący obchody 200-lecia

31 marca

Otwarte posiedzenie Senatu, inaugurujące cykl wykładów poświęconych uwarunkowaniom historyczno-politycznym, w których kształtowała się edukacja i nauka rolnicza na przestrzeni 200 lat. Wykład prof. dr. hab. Marka Drozdowskiego pt. „Sytuacja w rolnictwie polskim w XIX wieku; pionierzy oświaty rolniczej w Polsce”.

23-24 maja

Dni SGGW  - imprezy wystawowo-edukacyjne na terenie Uczelni

Wydziałowe obchody 200-lecia

23 stycznia