SGGW

26
listopada
2020

Podsumowanie konferencji ELLS 2020

W dniach 19-21 listopada 2020 w University of Natural Resources and Applied Life Sciences w Wiedniu (BOKU) odbyły się dwie międzynarodowe konferencje: doroczna konferencja przedstawicieli uniwersytetów należących do EuroLeague for Life Sciences (ELLS) oraz Studencka Konferencja Naukowa ELLS. Pierwszy raz w historii konferencja odbyła się online.

W konferencjach wzięli udział przedstawiciele uczelni europejskich oraz partnerów zrzeszonych w ELLS (rektorzy, prorektorzy, dziekani, profesorowie, studenci i absolwenci).

Euroleague for Life Sciences (ELLS) jest organizacją zrzeszającą wiodące uczelnie rolniczo-przyrodnicze w Europie, do której należą:

 • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
 • Wageningen University & Research, Holandia
 • University of Natural Resources and Applied Life Sciences w Wiedniu, Austria
 • Czech University of Life Sciences w Pradze, Czechy
 • University of Hohenhaim, Niemcy
 • Swedish University of Agricultural Sciences, Szwecja
 • University of Copenhagen, Dania

oraz na świecie:

 • China Agricultural University, Chiny
 • Hebrew University of Jerusalem, Food and Environment, Izrael
 • Lincoln University, Nowa Zelandia.

Uczelnie współpracują w zakresie zarządzania zasobami naturalnymi, nauk rolniczych i leśnych, nauk przyrodniczych, nauk o żywieniu i nauk o środowisku naturalnym. Celem ELLS jest przygotowanie i prowadzenie wspólnych programów badawczych i dydaktycznych, ułatwianie mobilności studentów i nauczycieli akademickich przez uproszczenie stosowanych procedur oraz zapewnienie wysokiej jakości nauczania. 

Czwartek i piątek (19-20 listopada) były dniami intensywnej pracy zarządu Euroleague for Life Sciences oraz pracowników uczelni należących do ELLS. Omawiano sprawy związane z funkcjonowaniem sieci oraz przedstawiono działania wszystkich grup (tzw. subject area i suport teams) oraz ich plany na kolejny rok.  Uczestnicy konferencji wysłuchali prelekcji związanej z tematem przewodnim konferencji „Scenarios for the Future: The Impact of Life Sciences on  Human Life Quality in the 21st Century" jak również uczestniczyli w warsztatach poświęconych następującym zagadnieniom:

 1. The role of universities in the transformational process

Franz Fehr, University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna

 1. ELLS in Horizon Europe

Karl Jaghane, Swedish University of Agricultural Sciences

 1. Fostering early researcher careers with ELLS

Elisabeth Denk, University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna

W ceremonii otwarcia i zamknięcia obydwu konferencji uczestniczyli prof. Hubert Hasenauer, Rektor BOKU jak również władze SGGW w Warszawie: prof. Michał Zasada – Rektor oraz dr hab. Marta Mendel - Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej.

20-21 listopada to czas studenckiej konferencji ELLS z tematem wiodącym „The World of Tomorrow – A Green and Sustainable Society”. W konferencji uczestniczyło ponad 200 studentów uczelni ELLS, którzy wygłosili ponad 100 referatów w czterech sesjach tematycznych:

 1. Green Innovation and  circular economy
 2. Rural and urban development for thriving communities
 3. Food and health for the next generation
 4. Innovations in Life Sciences

Studentka SGGW Pani Aleksandra Jeżo otrzymała drugą nagrodę w konkursie na najlepszą pracę naukową w kategorii Green Innovation and  circular economy:

 

„Cześć! Nazywam się Ola Jeżo, studiuję Technologię drewna na trzecim roku i chciałabym podzielić się z Wami moimi wrażeniami z tegorocznej konferencji ELLS Student Scientific Conference (ELLS SSC). Czym jest ELLS? Jest to międzynarodowa konferencja, podczas której młodzi naukowcy (tacy jak my!) przedstawiają światu swoje projekty naukowe. To świetna okazja nie tylko do pokazania innym własnych dokonań, ale również do zaczerpnięcia inspiracji od innych studentów z zagranicy. Udział w konferencji pozwolił mi przede wszystkim nabyć pewności siebie w wystąpieniach przed większą grupą, przełamać bariery językowe, a także podszlifować jakże potrzebne umiejętności miękkie. Miałam możliwość poznać cudownych ludzi z innych krajów oraz wziąć udział w zabawnych konkursach :)  Czy polecam ELLS SSC? Oczywiście! Jest to niezapomniane wydarzenie, które odbywa się każdego roku. Z pewnością wezmę udział również w kolejnej edycji. A Wy?”

Konferencja studencka cieszyła się dużym zainteresowaniem studentów i ich opiekunów, czego dowodem były ożywione dyskusje w trakcie i po zakończeniu konferencji. Większość uczestników obiecywała, że spotka się na następnej konferencji ELLS, która odbędzie się w roku 2021 w SGGW.

Tematy przyszłorocznych konferencji:

Konferencja dla pracowników uczelni zrzeszonych, 18-19.11.2021

Actions towards a more sustainable future, lesson learned from the crisis

Konferencja studencka, 19-20.11.2021

Green (r)evolution: from molecules to ecosystems

 

Już dzisiaj zapraszamy na przyszłoroczną konferencję!