października

Obchody „Święta Drzewa” w SGGW

Na terenie kampusu, w ramach obchodów „Święta Drzewa” Rektor SGGW wraz z Kolegium Rektorskim posadził cztery dęby.

10 października na terenie Kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prof. dr hab. Wiesław Bielawski – Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. dr hab. Kazimierz Tomala – Prorektor ds. Dydaktyki, prof. dr hab. Kazimierz Banasik – Prorektor ds. Rozwoju, dr inż. Władysław Skarżyński – Kanclerz oraz prof. dr hab. Aleksander Lisowski – Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy z Gospodarką posadzili cztery dęby szypułkowe „Fastigiate Koster”.

Uczelnia, mając na względzie dobro przyrody oraz wykazując troskę o stan środowiska naturalnego, od lat prowadzi akcję nasadzeń drzew na terenie ursynowskiego kampusu, Parku SGGW przy ulicy Rakowieckiej oraz Parku w Kociszewie. Dla przykładu w latach 2017-2018 posadzono ponad 120 drzew, a na lata 2019-2020 zaplanowano posadzenie kolejnych 85.

„Święto Drzewa” odbyło się po raz XVII. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Klub Gaja”. Hasło tegorocznej edycji to „Drzewa dla Klimatu”. Organizator w tym roku chciał zachęcić Polki i Polaków do sadzenia drzew i ich ochrony w celu łagodzenia skutków zmian klimatu oraz utraty różnorodności biologicznej. Do tej pory, posadzono blisko 900 tysięcy drzew. Podczas inauguracji tegorocznego wydarzenia Klub Gaja zaplanował razem z laureatami konkursów „Święta Drzewa”, partnerami i gośćmi zasadzenie drzew owocowych oraz wiśni japońskich przy Służewskim Domu Kultury w Warszawie. Wydarzeniu towarzyszyć miała gala wręczenia certyfikatów i nagród dla najciekawszych inicjatyw realizowanych w poprzedniej edycji „Święta Drzewa”.

Równocześnie w całym kraju miały odbywać się lokalne obchody święta organizowane m.in. przez szkoły średnie, uczelnie, urzędy miast i gmin, organizacje, firmy. Organizator zachęca do zarejestrowania posadzonych drzew i krzewów w liczniku drzew na stronie www.swietodrzewa.pl.

„Święto Drzewa” to nie tylko sadzenie drzew, ale wiele różnorodnych działań wokół drzew i dla drzew. Organizatorzy każdego roku zachęcają do otaczania ich opieką, szukania drzew – świadków historii, organizowania lekcji tematycznych, konkursów i happeningów na temat roli drzew w przeciwdziałaniu zmianom klimatu oraz wspólnego świętowania. Od początku, partnerem strategicznym programu są Lasy Państwowe, które służą pomocą leśników i przekazują w miarę możliwości sadzonki drzew uczestnikom święta.

W tym roku organizatorzy zapraszają do udziału w konkursach, w których mogą wziąć udział, zarówno osoby indywidualne jak i placówki edukacyjne, urzędy administracji państwowej i samorządowej, instytucje, organizacje społeczne, lokalne wspólnoty mieszkańców oraz firmy.

Zapraszamy do obejrzenia filmu: "Święto Drzewa" w SGGW

Więcej informacji: "Święto Drzewa" dla klimatu