Dla mediów

Informacje prasowe

29
lipca
2014

Studenci logistyki SGGW zwyciężyli w konkursie DPD

Studenci kierunku logistyka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego najlepiej zaprojektowali sieć logistyczną i ex aequo ze studentami Politechniki Krakowskiej wygrali konkurs zorganizowany przez firmę DPD Polska. Projekt został zorganizowany pod hasłem „Wykołuj optymalne rozwiązanie” w ramach polityki zrównoważonego rozwoju DPD.

Zadanie polegało na zoptymalizowaniu modelu sieci transportowej, umożliwiającej doręczenia przesyłek w standardzie „next bussiness day”. Wykorzystując realne dane studenci mieli okazję poznać specyfikę branży TSL. Stawką były atrakcyjne nagrody finansowe dla uczestników i grant dla uczelni, której zespół najlepiej rozwiąże zadanie.

Pierwsze miejsce zajęły ex aequo zespół Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (w skład którego weszli Szymon Zajęcki i Michał Wiśniewski; opiekun naukowy – dr Joanna Baran) i zespół Politechniki Krakowskiej. Drużyny tych dwóch uczelni zostały docenione za metodologię podejścia, uwzględnienie zmian na rynku, w tym szybkiego rozwoju e-commerce, oraz kompletność rozwiązania. Doceniono także trafność wniosków, które w dużej mierze pokrywają się z doświadczeniami DPD. Trzecie miejsce zajął zespół Politechniki Warszawskiej, który został wyróżniony za analizę zmian w konfiguracji sieci w zależności od wzrostu transportowanych wolumenów.

Prace trwały trzy miesiące. Warto docenić, że zbiegły się z letnią sesją egzaminacyjną, co dla wielu studentów stanowiło nie lada wyzwanie. 

Zdaniem Rafała Nawłoki, prezesa DPD Polska, udział w konkursie na pewno zaprocentuje w dalszej karierze młodych logistyków. „Cieszy nas wysoki poziom merytoryczny większości prac. Liczymy, że właśnie ich autorzy – młodzi, przedsiębiorczy ludzie, którzy dobrze rozumieją współczesny świat i powszechnie korzystają z e-commerce, będą niebawem wdrażać innowacje w naszej branży” – mówi prezes Nawłoka.

Prawidłowe wykonanie ćwiczenia wymagało podejścia zgodnego z zasadami zarządzania projektowego, w którym trzeba było połączyć wiedzę z różnych obszarów w ściśle określonej sekwencji i harmonogramie. Dla dr Joanny Baran z SGGW projekt naukowy DPD jest modelowym przykładem współpracy biznesu i nauki. „Studenci stanęli przed realnym, wieloaspektowym problemem – takim, z jakim mogą się spotkać w przyszłej pracy zawodowej” – wyjaśnia dr Baran.

------------------------------

Firma DPD Polska rozpoczęła działalność w 1991 roku jako spółka ze stuprocentowym kapitałem polskim. Obecnie zatrudnia ponad 5500 pracowników i współpracowników, dysponuje flotą 3000 pojazdów i 50 oddziałami, w tym nowoczesną i jedną z największych w tej części Europy sortownią w Strykowie. DPD Polska należy do francuskiego holdingu GeoPost, którego właścicielem jest poczta francuska LaPoste.