Dla mediów

Informacje prasowe

lipca

27. Międzynarodowa Parafiada w SGGW

Przez cały tydzień (12-18 lipca) półtora tysiąca dzieci i młodzieży było gośćmi Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Na terenie kampusu, w obiektach sportowych i domach studenckich SGGW oraz stadionie lekkoatletycznym AWF młodzież brała udział w 27. Międzynarodowej Parafiadzie. W tej grupie aż 900 osób przyjechało z 8. państw Europy i Azji, ze środowisk polonijnych z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Uzbekistanu, Niemiec i Hiszpanii. B

Uczestnicy Parafiady współzawodniczyli w wielu dyscyplinach sportowych oraz konkursach. Podczas uroczystości kończącej Parafiadę wielu uczestników zostało nadrodzonych pucharami i medalami. Nagrody wręczali między innymi prof. dr hab. Marek Szyndel - prorektor ds. współpracy międzynarodowej SGGW oraz dr inż. Władysław Skarżyński - Kanclerz Uczelni.

Hasłem tegorocznej Parafiady było: "WIELE SERC – JEDEN RYTM". Uczestnicy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych, w 13 dyscyplinach i 16 konkurencjach sportowych, m.in. strzelectwie i biathlonie letnim.

Bogaty program zbudowany był wokół trzech filarów:

1. STADION, czyli współzawodnictwo sportowe w 13 dyscyplinach, 16 konkurencjach. Podczas Parafiady  każdy uczestnik ma prawo startu maksymalnie w 3 z 16 konkurencji (nie wliczając w to strzelectwa i biathlonu letniego), podzielonych  na 4 kategorie wiekowe. Zawody odbywają się na profesjonalnych obiektach sportowych Akademii Wychowania Fizycznego i  Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a prowadzą je licencjonowani sędziowie, zrzeszeni w odpowiednich związkach sportowych.

Oprócz udziału w sportowym programie punktowanym w ogólnej klasyfikacji wyników możliwe jest także rekreacyjne korzystanie z basenów SGGW, a także ze sprzętu sportowego udostępnianego przez Organizatora.

2. TEATR, czyli program kulturalny i rywalizacja artystyczna, które stanowią uzupełnienie części sportowej i pozwalają rozwijać różnorodne talenty młodzieży. Uczestnicy Parafiady mogą wziąć udział w:

• konkursach plastycznych, wokalnych, wiedzy,
  • Przeglądzie Małych Form Teatralnych,
  • zwiedzaniu Warszawy (ok. 20 tras wycieczek),
  • warsztatach tematycznych,
  • wieczorach integracyjnych,
  • dyskotece,
  • konkursie fotograficznym „Dzień po dniu po raz 27”,
  • „Misji Parafiada w służbie pokoju…”,

oraz wielu innych atrakcjach, m.in. (w grach planszowych/strategicznych, we wspólnym czytaniu książek).

3. ŚWIĄTYNIA, czyli program formacyjny.

Obejmuje możliwość wystartowania w:

• konkursie wiedzy religijnej
  • konkursie piosenki religijnej „Sacro Song”

Wszyscy uczestnicy są zaproszeni do udziału w:

• codziennej modlitwie i Eucharystii
  • spotkaniach z ciekawymi ludźmi głoszącymi poruszające świadectwa.

Zapraszamy uczestników Parafiady do kampusu SGGW także w przyszłym roku.