marca

ZAPROSZENIE NA „OPOWIEŚCI Z GÓR”

Akademicki Klub Turystyczny SGGW, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki oraz Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady serdecznie zapraszają na IX edycję spotkań z podróżnikami „Opowieści z Gór”. Impreza podróżnicza odbędzie się w dniach 11-12 marca 2014 roku w Auli IV budynku nr 23 Kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (ul. Ciszewskiego 8, Warszawa). Już 11 marca (wtorek) o godzinie 18:30 zapraszamy na spotkanie z dwoma niezwykłymi osobowościami:

LESZEK CICHY – „Opowieści z Korony Ziemi - od Grenlandii przez Afrykę, aż na szczyt Mount Everestu”

Wybitny polski himalaista urodzony w 1951 roku w Pruszkowie. Inżynier geodeta, od 1977 roku pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, po 1989 roku - finansista i bankowiec. Od 1974 roku uczestnik polskich wypraw w Himalaje i Karakorum:

• 1974 rok - pierwsze wejście na Shisparé (7619 m n.p.m),
  • 1975 rok - trzecie wejście na Gasherbrum II (8035 m n.p.m, ówczesny polski rekord wysokości) nową drogą pn-zach. ścianą.

Wspólnie z Krzysztofem Wielickim 17 lutego 1980 roku dokonał pierwszego wejścia zimowego na Mount Everest (8848 m n.p.m,) ustanawiając światowy rekord wysokości w alpinizmie zimowym. W roku 1998 dokonał drugiego polskiego wejścia na Mount Vinson na Antarktydzie i jako pierwszy z Polaków skompletował Koronę Ziemi. Od 1970 roku należał do Koła Warszawskiego Klubu Wysokogórskiego, a potem do KW Warszawa. Od 1977 roku był członkiem Komisji Sportowej Polskiego Związku Alpinizmu, a w latach 1995-1999 prezesem PZA.

TOMASZ MALANOWSKI – Promocja książki „Na szczytach świata”

„Na szczytach świat” to wywiad rzeka, zapis wysokogórskich wspomnień najwybitniejszego polskiego himalaisty XX wieku – Jerzego Kukuczki. To szczera i otwarta rozmowa na wiele górskich tematów. Rozmowa o trudnych początkach – korzeniach późniejszych himalajskich sukcesów Jerzego Kukuczki. O walce z samym sobą i drogach na czternaście najwyższych szczytów świata. O doborze partnera wspinaczkowego. O śmierci i przyjaźni. O wyborze – pomóc i narazić siebie czy ratować własne życie. O skomplikowanych, paradoksalnych w dobie polskiego komunizmu, przygotowaniach do wypraw, rozpoczynających się niejednokrotnie od malowania kominów. I o wielu, wielu bliskich sercu Jerzego Kukuczki sprawach. W prosty, odarty z górskiej martyrologii, szczery sposób, ubrany w swobodny dialog.

Tomasz Malanowski tak wspomina pracę nad książką: „Maszynopis tej książki był już w drukarni, gdy nadeszła wiadomość o śmierci Jerzego Kukuczki. Największy polski himalaista, zdobywca wszystkich 14 ośmiotysięczników, człowiek cieszący się światową sławą, a jednocześnie tak nam bliski, mówi o swoich zwycięstwach i rozterkach, niepowodzeniach i sukcesach szczerze i otwarcie. Niestety niniejsza książka jest ostatnią relacją, którą zdążył nam przekazać...”.

12 marca (środa) również od godziny 18:30 zapraszamy na kolejne opowieści snute przez naszych gości:

DARIUSZ ZAŁUSKI – „Opowieści z K2”

Polski taternik, alpinista, himalaista, przewodnik SKPB Warszawa, absolwent Politechniki Warszawskiej. Autor zdjęć, scenarzysta i reżyser wielu filmów o tematyce górskiej. Zdobywca pięciu ośmiotysięczników, w tym K2 oraz (dwukrotnie) Mount Everest. Członek Klubu Wysokogórskiego w Warszawie. Ma na swoim koncie kilkanaście filmów dokumentujących wyprawy górskie, których bohaterami jest wiele czołowych polskich i zagranicznych himalaistów.

ARKADIUSZ ZAJĄCZKOWSKI (Anarchistyczne Towarzystwo Górskie) – „Mount Blanc – szczyt marzeń”

Wspomnienie o Piotrku Tomasiku, członku Akademickiego Klubu Turystycznego.

Podczas spotkań z podróżnikami wśród publiczności rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez naszych partnerów.

Wstęp na „Opowieści z Gór” wolny, choć ilość miejsc ograniczona do pojemności Auli J.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej „Opowieści z Gór” - www.opowiescizgor.pl oraz do śledzenia profilu wydarzenia na portalu Facebook - https://www.facebook.com/Opowiescizgor.

OPOWIEŚCI Z GÓR to cykl spotkań z podróżnikami organizowany przez Akademicki Klub Turystyczny Koło nr 16 PTTK przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od kilkunastu lat AKT organizuje spotkania z niebanalnymi i inspirującymi ludźmi, dla których wędrowanie nie jest pustym słowem. Ich pasja i determinacja w dążeniu do spełnienia swoich marzeń jest fascynująca, dlatego AKT stara się oddać im głos by swoją postawą pobudzali kolejne pokolenia marzycieli do realizacji swoich pasji.

Naszymi gośćmi byli m. in.:

• Anna Czerwińska – pierwsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi,
  • Marcin Miotk - pierwszy Polak, który samotnie i bez dodatkowego tlenu zdobył Mount Everest,
  • Wojciech Lewandowski – naukowiec i alpinista, który po 70 latach odkryłpolskie Andy, zdobywając m. in. Aconcaguę i Cerro de la Ramadę,
  • Piotr Pustelnik –  zdobywca 13 ośmiotysięczników, twórca projektu „Trzy Korony” – pomysłu na zdobycie Korony Ziemi, Koronki Ziemi i Korony Himalajów,
  • Piotr Morawski, który dokonał pierwszego zimowego wejścia na Shisha Pagmę, zdobywca
    m. in. Broad Peak, Annapurny i Cho Oyu, a także
  • Jerzy Natkański – jeden z „ojców-założycieli” AKT.

OPOWIEŚCI Z GÓR cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród słuchaczy, ale również patronów medialnych i sponsorów.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym mini-festiwalu podróży w góry wysokie i te niższe!

Podczas OPOWIEŚCI Z GÓR oddajemy głos wspaniałym osobom, które całe swoje życie poświęcają na wędrowania. Pragniemy, aby spotkania z nimi były inspiracją dla wszystkich podróżniczych marzycieli.