SGGW

Aktualności

17
marca
2021

Wykład: Czy istnieje idealna dieta odchudzająca?

Wszechnica Żywieniowa Wydziału Żywienia Człowieka SGGW zaprasza na wykład "Czy istnieje idealna dieta odchudzająca?", który przedstawi dr hab. lek. med. Dariusz Włodarek z Katedry Dietetyki Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka. Wykład będzie dostępny na kanale YouTube Wszechnicy wyjątkowo w piątek 19 marca 2021 r. wieczorem.

Otyłość to efekt zaburzenia bilansu energetycznego organizmu, do którego prowadzi nadmierne spożycie żywności i mała aktywność fizyczna. W poprzednim, lutowym wykładzie Wszechnicy p. dr hab. n. med. Alina Kuryłowicz, prof. IMDiK PAN omówiła z kolei rolę zanieczyszczeń środowiska zwanych obesogenami, które zaburzając procesy metaboliczne w tkankach i/lub mechanizmy kontroli apetytu sprzyjają rozwojowi otyłości.

Wprawdzie redukcję masy ciała można wspomóc lekami, ale podstawową metodą  terapii otyłości jest dieta. W ciągłym poszukiwaniu diety, która pozwoliłaby na skuteczne zmniejszenie nadmiernej masy ciała, wciąż zasypywani jesteśmy nowymi pomysłami. Poza modyfikacjami co do składu makroskładników diety, czyli białek, tłuszczów i węglowodanów, zalecane są zmian dotyczące wyboru poszczególnych produktów i potraw. Zatem którą dietę wybrać: dietę według zaleceń zdrowego żywienia, dietę śródziemnomorską, dietę DASH, dietę paleo, dietę ketogeniczną, dietę wegetariańska, dietę wegańską, albo jeszcze inną np. modną ostatnio dietę sirtuinową. A może zastosować wręcz post, ale w jakim schemacie. Pomysłów jest mnóstwo.

Nie wyważajmy jednak już otwartych drzwi. Warto przypatrzeć się stylowi życia różnych populacji na świecie, których członkowie żyją długo i w dobrym zdrowiu. Tam znajduje się sekret idealnej diety i szczupłej sylwetki.

Kanał Wszechnicy Żywieniowej