SGGW

Aktualności

30
maja
2020

Światowy Dzień Soku

30 maja obchodzimy Światowy Dzień Soku. Z tej okazji, dr hab. lek. med. Dariusz Włodarek z Katedry Dietetyki Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wyjaśnia, dlaczego warto sięgać po soki owocowe i warzywne i jaka jest ich zalecana porcja.

„Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jak i grupy eksperckie w różnych krajach wyraźnie zaznaczają korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania warzyw i owoców” – tłumaczy dr hab. lek. med. Dariusz Włodarek. – „Zalecaną ilością jest przynajmniej 400 g dziennie w co najmniej 5 porcjach, z tym że 2/3 powinny stanowić warzywa, a 1/3 owoce. Niestety Polacy spożywają ich wciąż za mało.”

Doskonałym sposobem na zastąpienie jednej porcji warzyw i owoców jest picie jednej szklanki soku dziennie. Nie tylko soki własnej produkcji są odpowiednie. Te sprzedawane w sklepach także są bezpiecznego pochodzenia. Przepisy prawa zabraniają dodawania do nich substancji konserwujących, sztucznych barwników i aromatów. Mają zbliżoną wartość odżywczą do warzyw i owoców, z których zostały wytworzone. Lista witamin i składników mineralnych, które możemy znaleźć w warzywach, owocach i sokach, jest naprawdę długa, stąd zalecenia żywieniowe, aby te produkty łącznie stanowiły co najmniej połowę codziennie spożywanej żywności.

„Światowy Dzień Soku to świetna okazja do wprowadzania stopniowych zmian w nawykach żywieniowych, dzięki którym będziemy mieli więcej energii i lepsze samopoczucie” – podsumowuje.