marca
2021

Survey on institutional approaches to leadership development and institutional transformation in higher education

Aby wzmocnić potencjał uczelnianych liderów w zakresie nowoczesnego zarządzania swoim wydziałem, biurem, zespołem, sekcją, działem, instytutem, wreszcie: uniwersytetem - warto wesprzeć projekt European University Association - NEWLEAD.
Do udziału w pierwszym etapie projektu - badaniu aktualnych sposobów zarządzania oraz potrzeb szkoleniowych dotyczących kompetencji obecnych i przyszłych liderów akademickich - zaproszone są wszystkie uczelnie Europy!
Udział uczelni w badaniu polega na wypełnieniu przez pracowników uczelni na stanowiskach kierowniczych (rektorów, prorektorów, dyrektorów i kierowników administracji centralnej jak również dziekanów i dyrektorów instytutów) kwestionariusza dostępnego na stronie: https://eua.az1.qualtrics.com/jfe/form/SV_54pYZt8Dmcew26G w terminie do 31 marca br.

This survey is conducted to map institutional level approaches to leadership development and institutional transformation in higher education systems in Europe. The survey is addressed to the institutional leadership of European higher education institutions.

The questionnaire uses “leadership” to designate senior university representatives (rectors and vice-rectors), including senior managers (directors of central services) and academic leaders at faculty level (deans), based on an inclusive vision of higher education leadership. "Leadership development" would mean any structured capacity-building activity, programme or training on improving leadership skills of current or future higher education leaders.

The survey is divided into two sections:
Section 1: Institutional practices
Sector 2: National expertise

The survey is part of the EU-funded NEWLEAD project (2020-2023) and its results will feed into a methodological report on core principles, priorities and processes of change in higher education around Europe.

All responses to the survey will be treated as confidential. The data and responses will be processed and used solely for the purpose of this research.

We anticipate that the survey will take about 15 minutes to complete.

All questions marked with a * are compulsory.

If you would like to consult the survey questions in advance, please click here.

Thank you for taking the time to contribute to this research. The deadline to fill out this survey is 31 March 2021.