SGGW

Aktualności

06
października
2020

Publikacja dr hab. Urszuli Zajączkowskiej w „Polityce”

Już wkrótce w tygodniku „Polityka” zostanie opublikowany esej autorstwa dr hab. Urszuli Zajączkowskiej z Samodzielnego Zakładu Botaniki Leśnej Instytutu Nauk Leśnych SGGW. Tekst ukaże się w ramach projektu „Ex-centrum”, który realizuje Fundacja Olgi Tokarczuk i Wrocławski Dom Literatury we współpracy z „Polityką”. Pomysłodawczynią projektu jest Olga Tokarczuk.

Co tydzień na łamach „Polityki” ukazywać się będą eseje autorstwa ex-centryczek i ex-centryków, wśród których znajdziemy: Agnieszkę Holland, Edwina Bendyka, Mariana Turskiego, Andę Rottenberg, Ewę Bińczyk, Urszulę Zajączkowską i Zbigniewa Mikołejkę. Autorką pierwszego eseju, który już się ukazał jest Olga Tokarczuk.

Wbrew chaosowi współczesności autorzy spróbują w swoich tekstach zmierzyć się z nakreślonymi przez Olgę Tokarczuk problemami, szukając nowych kontekstów intelektualnych, podejmując takie kwestie, jak uniwersalność, po-wolność, solidarność, neoekonomia czy duchowość. Tekstom pisanym towarzyszyć będą treści wideo. Od środy 7 października na stronach facebookowych oraz kanałach YouTube FOT i WDL ukazywać się będą rozmowy kuratorów „Ex-centrum” – Edwina Bendyka i Irka Grina – z autorkami i autorami wcześniej publikowanych esejów. Dyskusje te stanowić będą cenne uzupełnienie i komentarz do zagadnień, tematów, a może nawet wizji, jakie zostaną zaprezentowane na łamach „Polityki”.

Zwieńczeniem projektu będzie przygotowanie książki z wyborem tekstów powstałych w ramach projektu.