lutego

Zaproszenie na wykład pt. "Alkohol a zdrowie człowieka"

Wydział Żywienia Człowieka SGGW zaprasza na kolejną prelekcję Wszechnicy Żywieniowej pt. "Alkohol a zdrowie człowieka". Spotkanie odbędzie się 19 lutego 2020 r., wykład wygłosi dr inż. Aleksandra Kołota z Katedry Dietetyki.

Prelekcja dotyczyć będzie wpływu alkoholu na zdrowie człowieka. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że alkohol towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Początkowo stosowany był w rytuałach religijnych i do celów leczniczych, jednak na przestrzeni wieków jego spożycie rozpowszechniło się i aktualnie alkohol stanowi najbardziej znaną i najczęściej stosowaną używkę w społeczeństwach wielu krajów.

Relatywnie niska cena i łatwy dostęp sprawiają, że napoje alkoholowe są popularną substancją o działaniu psychoaktywnym nie tylko u osób dorosłych, ale także wśród młodzieży. Tymczasem nadużywanie alkoholu prowadzi nie tylko do uzależnienia, ale też do szeregu problemów zdrowotnych. Oddziałuje on bowiem na niemal wszystkie układy oraz narządy człowieka, niezwykle zaś toksycznie na organizmy rozwijające się - dzieci, zwłaszcza w życiu płodowym oraz młodzieży.

W nawiązaniu do przewodniego tematu cyklu spotkań Wszechnicowych zostaną omówione przemiany alkoholu w organizmie i jego wpływ na układ pokarmowy, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej "zagrożonego" narządu, a mianowicie wątroby, w której etanol jest metabolizowany. Następnie zastanowimy się, czy w przypadku napojów alkoholowych możemy mówić o ich wartości odżywczej, czy istnieje bezpieczna ilość alkoholu i czy można odnieść korzyści zdrowotne z jego picia.

Wykład odbędzie się w środę 19 lutego 2020 r. w budynku Wydziału Żywienia Człowieka SGGW przy ul. Nowoursynowskiej 159 C w auli II o godz. 17.15. Wstęp wolny.