grudnia

Naukowcy z SGGW autorami publikacji nt. żywienia dzieci w placówkach szkolnych

Dr hab. Magdalena Górnicka oraz dr inż. Marta Jeruszka-Bielak z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w ramach kampanii społecznej „Wiem, co jem” Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy przygotowały publikację dot. żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w szkołach. Opracowanie pomoże wdrażać w życie zasady prawidłowego żywienia oraz zasady zrównoważonej konsumpcji, w tym ograniczać marnowanie żywności w placówkach szkolnych.

Publikacja obejmuje 30 posiłków szkolnych, w tym 15 propozycji zestawów dań wegetariańskich i ich odpowiedników z mięsem, 5 posiłków wegetariańskich, 5 posiłków mlecznych i 5 rybnych. Uwzględnia wymagania, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w jednostkach systemu oświaty zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia oraz Stanowiskiem Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka Polskiej Akademii Nauk w sprawie posiłków szkolnych i nowych standardów żywienia w szkołach.

Opracowanie jest praktycznym wsparciem dla osób odpowiedzialnych za organizację i przygotowanie posiłków szkolnych i uwzględnia nowe standardy żywienia w szkołach ogłoszone w listopadzie 2019 r. Zakłada m.in. większy udział produktów roślinnych, ograniczenie tych pochodzenia zwierzęcego, bazowanie na produktach lokalnych i sezonowych, a także udostępnianie dwóch różnych wielkości posiłków w stołówce szkolnej.

Publikacja do przeczytania TUTAJ.