października

Tegoroczne Nagrody Ministra rozdane

Prof. dr hab. Zdzisław Tadeusz Gajewski otrzymał Nagrodę Ministra za osiągnięcia organizacyjne.

Wybitni polscy akademicy odebrali Nagrody Ministra. Uroczysta gala odbyła się dziś w Pałacu Prymasowskim w Warszawie.

Laureaci odebrali statuetki z rąk minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej. Uhonorowani zostali badacze najwybitniejsi w swoich dyscyplinach, odkrywcy nowych technologii, autorzy istotnych teorii i dzieł naukowych.

– To wyróżnienie za osiągnięcia na różnych polach działalności akademickiej i naukowej. Naukowcy w swojej karierze zawodowej spełniają bowiem różne role i poświęcają się różnym celom – podkreśliła w trakcie gali minister nauki – Są przede wszystkim nauczycielami akademickimi i mentorami, są uczonymi, którzy szukają odpowiedzi na pytania o otaczający nas świat i objaśniają różne zjawiska, pracują nad wdrażaniem wynalazków, zarządzają uczelniami i są organizatorami życia naukowego. Wreszcie, co staje się coraz ważniejsze – upowszechniają wiedzę nauce – mówiła prof. Kolarska-Bobińska.

Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznawane są corocznie za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne (w trzech kategoriach: badań podstawowych, badań na rzecz rozwoju społeczeństwa i badań na rzecz rozwoju gospodarki), za wybitne osiągnięcia naukowe, za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej, za całokształt dorobku naukowego oraz za osiągnięcia organizacyjne.

Kandydatów do Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgłaszają rady naukowe, rady wydziałów lub organy reprezentujące inne jednostki naukowe, organizacje pozarządowe działające na rzecz nauki oraz prezes i poszczególne komitety Polskiej Akademii Nauk.

Źródło.