listopada

Obchody Jubileuszu 35-lecia NSZZ "Solidarność" w SGGW

27 października 2015 roku w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 35-lecia NSZZ "Solidarność".

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła Msza Święta odprawiona przez księdza prałata Wojciecha Gnidzińskiego – proboszcza parafii św. Katarzyny i księdza Adama Zelgę – proboszcza parafii bł. Edmunda Bojanowskiego.

Oficjalna część obchodów odbyła się w Auli Kryształowej SGGW. Zgromadzonych gości powitał Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" SGGW Jacek Bujko. Przemówienia okolicznościowe wygłosili Jego Magnificencja Rektor Alojzy Szymański, Andrzej Kropiwnicki - przewodniczący Zarządu NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze, Janusz Sobieszczański - honorowy przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność", Szczepan Marczyński - były przewodniczący KZ NSZZ "Solidarność" SGGW, Mieczysława Flachowa – przewodnicząca ZNP SGGW. Sesję naukową otworzyła dr inż. Anna Gołębiewska wystąpieniem „Historia Solidarności”, a referat „Dziedzictwo Solidarności jako źródło nowego kodeksu wartości i nowej teorii polityki” wygłosił dr hab. K. Korab prof. nadzw. W imieniu nieobecnej Marii Wesołowskiej treść referatu „Solidarność - element myślowy i wymóg moralny dla współczesnego świata” przekazał Jacek Bujko.

Przewodniczący mazowieckiej „Solidarności” wręczył Jackowi Bujko Statuetkę 35-lecia NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze - wyróżnienie przyznane KZ NSZZ „Solidarność” SGGW decyzją Kapituły Zarządu Regionu Mazowsze.

W uroczystości uczestniczyli także: prof. dr hab. Wiesław Bielawski - Prorektor ds. Rozwoju, prof. dr hab. Bogdan Klepacki – Prorektor ds. Dydaktyki, prof. dr hab. Jan Niemiec - Prorektor  ds. Nauki dr inż. Władysław W. Skarżyński - Kanclerz SGGW, mgr Anna Żuchowska - Sekretarz Rektora, przedstawiciele Władz Wydziałów: prof. dr hab. Dorota Witrowa-Rajchert, prof. dr hab. Krystyna Gutkowska oraz prof. dr hab. Józef Chojnicki, Grzegorz Iwanicki – sekretarz zarządu Regionu Mazowsze; poprzedni przewodniczący KZ NSZZ "Solidarność" SGGW: dr inż. Szczepan Marczyński (1980-1991), dr Marian Różalski (1991-1994), dr inż. Anna Gołębiewska (1994-2002), a także pracownicy SGGW, członkowie, przyjaciele i sympatycy NSZZ "Solidarność".

Zaproszonym Gościom wręczono jubileuszowe znaczki NSZZ "Solidarność" SGGW oraz publikację z referatami okolicznościowymi.