SGGW

Aktualności

13
stycznia
2020

O dramatycznych skutkach zmian klimatu

Pożary w Australii czy Amazonii są szokiem, ale nie zaskoczeniem. W wyniku pożarów na Antypodach w ostatnim czasie spłonął obszar wielkości Słowacji, a efekty zmian klimatu są dokładnie takie, jak przewidywali naukowcy. O zmianach klimatycznych oraz ich konsekwencjach opowiada dr hab. Zbigniew Karaczun, prof. SGGW z Katedry Ochrony Środowiska i Dendrologii.

Postępujące zmiany klimatyczne skutkują stopniowym ograniczaniem dostępu do zasobów wodnych. Dzieje się to na całym świecie i nie omija także Polski. Coraz bardziej prawdopodobne wojny o dostęp do źródeł wody, znikanie krajów wyspiarskich, gigantyczne migracje, pustynnienie całych regionów, czy właśnie gigantyczne pożary – taka nas czeka przyszłość.

Jeśli nie zredukujemy emisji gazów cieplarnianych i nie przygotujemy się na skutki ocieplenia, to do podobnych jak w Australii katastrof, czyli ogromnych pożarów lasów i pól uprawnych, z którymi nie będą w stanie poradzić sobie służby, dochodzić będzie także w naszym kraju - uważa prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Więcej:

"Czekają nas wojny o dostęp do wody. A co z Polską?"

"Spłonął obszar wielkości Słowacji. Pożary w Australii pokazują, jakie są skutki zmian klimatu."