SGGW

Aktualności

04
maja
2015

Narodowe Święto Trzeciego Maja

JM Rektor prof. dr hab. Alojzy Szymański na zaproszenie Prezydenta RP wziął udział w obchodach Narodowego Święta Trzeciego Maja w 224. rocznicę ustanowienia Konstytucji.

Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas wystąpienia z okazji 224. rocznicy ustanowienia Konstytucji mówił do zebranych:

"Konstytucja 3 Maja była mądrą i odważną próbą modernizacji naszego państwa. Próbą zapewnienia bezpiecznego bytu narodu poprzez głęboką reformę, wzmocnienie struktur władzy i zbudowanie nowoczesnej, silnej armii.


Była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie, a drugą po amerykańskiej w skali świata. Do dziś jest więc źródłem naszej dumy, ale i źródłem przestrogi dla nas.

Konstytucja 3-cio majowa była wielkim i ważnym krokiem ku nowoczesności. Ale była krokiem wykonanym zbyt późno. Brak zgody, kłótnie i spory, obrona egoistycznych interesów grup i jednostek, sobiepaństwo, brak elementarnej odpowiedzialności za dobro wspólne,  a w końcu zdrada Targowiczan obok rosyjskiej agresji przesądziły o upadku konstytucji."

Pełna treść wystąpienia Prezydenta dostęna na stronie.