SGGW

Aktualności

30
kwietnia
2015

Zapraszamy na koncert

Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zaprasza na uroczysty koncert w ramach obchodów 200 lat tradycji SGGW.

 

W hołdzie Julianowi Ursyn Niemcewiczowi,

Marii Szymanowskiej i Fryderykowi Chopinowi

wystąpią:

MARTA BOBERSKA – sopran

Solistka Warszawskiej Opery Kameralnej

Marta Boberska ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas studiów była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki oraz Prezydenta Miasta St. Warszawy. Od 1994 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. W repertuarze tego teatru posiada ponad 30 partii operowych, przede wszystkim w operach W.A.Mozarta. G. Rossiniego ,G.F Haendla, C.Monteverdiego, H.Purcella oraz wiele partii oratoryjnych. Poza działalnością w macierzystym teatrze współpracowała również m. in. z Operą Narodową ( „ Widma” St. Moniuszki ) , Narodową Operą Łotewską w Rydze („Czarodziejski flet” W.A.Mozarta), Opera Nova w Bydgoszczy („Mesjasz” G.F.Haendel). Operą Krakowską ("Cosi fan tutte" W.A. Mozarta," Zemsta nietoperza" J. Straussa ). W sezonie 1998/99 brała udział w produkcji „Czarodziejskiego fletu” W.A.Mozarta (Królowa Nocy) pod dyrekcją J.Cl.Malgoira, wykonując tę partię m.in. w teatrze Champs Elysee w Paryżu. W Teatrze Powszechnym w Warszawie partnerowała K. Jandzie w sztuce „Maria Callas - lekcja śpiewu”. Wykonuje również muzykę współczesną ( m. in. prawykonanie cyklu pieśni Marijn Simons w Finlandii w 2003 roku). Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą wykonując m. in. utwory kameralne i oratoryjno - kantatowe. Współpracuje z wieloma zespołami i wykonawcami muzyki dawnej (m.in. W.Kłosiewiczem, A.Sapiechą , M.Toporowskim ). Koncertuje w czołowych filharmoniach kraju, zarówno z koncertami jak i recitalami solowymi.  Współpracuje również z Polskim Radio. Jest zapraszana do udziału w wielu festiwalach w kraju i za granicą. Nagrała wiele płyt kompaktowych ( m.in. J.A.Hasse „Zenobia”, G.F.Haendel „Imeneo”, K.Forster „Vanitas vanitatum”, J.Peri „Euridice”, M.Mielczewski „Opera omnia”, G.G. Gorczycki " Opera omnia", S.S.Szarzyński „Opera omnia”, D. Scarlatti „Tetide in Sciro”, J. Strauss " Zemsta nietoperza",G. Mahler Symphony No.8, St.Moniuszko  Msze Vol 1 i 2), posiada również liczne nagrania radiowe i telewizyjne . Dokonała wielu nagrań muzyki filmowej, m.in. do obrazów A.Wajdy i A.Holland. Śpiewała pod batutą takich dyrygentów jak J. Krenz, J. Maksymiuk, A. Wit, K.Kord, W.Michniewski, J.Kaspszyk, Ch. Hogwood, F.Bruggen, J.C.Malgoire, H.Rilling, J.M.Florencio, K. Bumann,T. Bugaj, T. Wojciechowski i in. W swoim dorobku posiada również nominacje do nagród muzycznych ( m.in. Paszport Polityki – lata 2000, 2001 i 2002. Fryderyki  1999,  2000, 2001, 2002 i 2005).W 2009 roku Fryderyka otrzymała płyta „Msze” St Moniuszki z jej udziałem.

KATARZYNA DROGOSZ – fortepian

Pianistka specjalizująca się w grze

na instrumentach historycznych

Katarzyna Drogosz, pianistka specjalizująca się w grze na instrumentach historycznych. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (klasa fortepianu ad. Aleksandry Kowalik-Burdzy), Conservatorium van Amsterdam (klasa fortepianu historycznego prof. Stanleya Hooglanda) oraz Musikhochschule Freiburg (klasa klawesynu prof. Roberta Hilla). Studiowała także dyplomację kulturalną w Collegium Civitas w Warszawie. Interesuje się zagadnieniami budowy i historii fortepianu. Laureatka międzynarodowego konkursu „Musica Antiqua” w Brugii w kategorii pianoforte solo. Koncertuje w Polsce i za granicą; jako kameralistka współpracuje między innymi z wiolonczelistką Teresą Kamińską, sopranistką Martą Boberską oraz pianistką Petrą Matejovą. Zapraszana przez znaczące instytucje – między innymi Filharmonię Narodową w Warszawie, Filharmonię Łódzką, Wrocławską Orkiestrą Barokową, Capellę Cracoviensis. Występowała na festiwalu „Kręgi Sztuki” w Cieszynie, na Festiwalu Bachowskim w Świdnicy oraz na festiwalu „Anima Musica” w Gdyni. Brała udział w Festiwalu Mozartowskim w Warszawie, Festiwalu Haendlowskim w Poznaniu. Wraz z flecistką Annie Laflamme i wiolonczelistką Dorotheą Schönwiese tworzy trio, z którym koncertowała między innymi na Mozartfest w Würzburgu, w ramach cyklu Forum Alte Musik w Kolonii oraz na festiwalu Tage Alter Musik w Herne. W duecie z puzonistą Ercole Nisinim nagrała płytę dla drezdeńskiej wytwórni Querstand. Kilkakrotnie prowadziła klasę fortepianu historycznego w ramach Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie oraz Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Dawnej w Lidzbarku Warmińskim. Od 2010 roku pracuje jako asystent w klasie klawesynu Profesora Marka Toporowskiego w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Od 2013 roku prowadzi wykłady także w Akademii Muzycznej w Krakowie. Współzałożycielka Fortepianarium – Śląskiego Centrum Ochrony Dziedzictwa Instrumentów Klawiszowych w Zabrzu.

 

oraz

MACIEJ WOTA

Student klasy fortepianu Profesora Jerzego Sterczyńskiego

Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie

Maciej Wota urodził się w 1992 r. w Jarosławiu. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat. Jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego. Obecnie jest studentem studiów magisterskich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego. Od roku akademickiego 2014/2015 rozpoczął studia licencjackie w klasie organów prof. Jarosława Malanowicza. Uczestniczył w warsztatach pianistycznych prowadzonych przez takich profesorów jak: Andrzej Jasiński, Józef Stompel, Rem Urasin, Ludmil Angelov, David Dolan, Katarzyna Popowa-Zydroń, Waldemar Wojtal, Andrzej Tatarski, Karol Radziwonowicz. Występował w Polsce, Norwegii, Rosji, na Ukrainie, na Węgrzech, w Niemczech, w Wielkiej Brytanii, w Belgii oraz w Australii. Jest laureatem kilkunastu konkursów pianistycznych. Najważniejsze z nich to:I nagroda oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie mazurków Fr. Chopina w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Antoninie 2008, II nagroda w IV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim im. G. Ferenczego w Budapeszcie 2010 oraz nagroda za najlepsze wykonanie poloneza Fryderyka Chopina, V nagroda oraz Nagroda Chopinowska na IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, listopad 2011, Laureat Estrady Młodych 46. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, 2012. Nagroda specjalna Stowarzyszenia Chopinowskiego w Worms w ramach X Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt, 2013, Półfinalista The Second Australian International Chopin Piano Competition, Canberra 2014. W latach 2008-2011 roku był pod opieką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

 

poniedziałek, 4 maja 2015, godzina 17.00

Muzeum SGGW, ul. Nowoursynowska 161

gmach Biblioteki Głównej SGGW, wejście C, I piętro