listopada

Jak uspokoić jelito drażliwe?

20-ego listopada Wydział Żywienia Człowieka SGGW zaprasza na drugi w tym sezonie wykład Wszechnicy Żywieniowej SGGW.

Prelekcję wygłoszą: dr n. med. Mirosław Kiedrowski z Kliniki Onkologii i Hematologii CSK MSWiA w Warszawie oraz dr inż. Danuta Gajewska z Katedry Dietetyki Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW w Warszawie.

Tym razem zapraszamy na prelekcję dotyczącą zespołu jelita drażliwego, a poprawnie nadwrażliwego (ZJN). Szacuje się, że na tę przewlekłą i bardzo uciążliwą, obniżającą znacznie komfort życia, chorobę może cierpieć nawet 20% ludności krajów rozwiniętych, a pacjentami są nie tylko dorośli, ale również dzieci i młodzież. Trzeba przy tym podkreślić, że opracowanie skutecznej terapii ZJN musi być zindywidualizowane i może być dużym wyzwaniem dla zespołu leczącego, w skład którego wchodzić powinien lekarz i dietetyk, ale czasami wskazana jest też pomoc psychoterapeuty.

Stąd też, to właśnie lekarz i dietetyk przedstawią problem ZJN, omawiając definicję, postaci, objawy, diagnostykę i metody farmakoterapii oraz rolę czynników żywieniowych w rozwoju i leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego.

W cyklu naszych wykładów poświęconych układowi pokarmowemu człowieka, omawiamy również jego wybrane, często występujące schorzenia. Na wykładzie w dn. 16 października przedstawiliśmy problemy górnego odcinka przewodu pokarmowego, tj. chorobę refluksową oraz wrzodową. W dn. 15 maja, przy okazji realizacji tematu o błonniku pokarmowym, przedstawiliśmy problem zaparć, czyli częstej dolegliwości dolnego odcinka przewodu pokarmowego jakim są jelita. Oba te wykłady dostępne są na kanale Wszechnicy Żywieniowej SGGW w serwisie YouTube.

Transmisja on-line na kanale Wszechnicy Żywieniowej na YouTube

Kontakt: dr inż. Ewa Fűrstenberg