maja

Grillowanie i wędzenie – fakty i mity

Serdecznie zapraszamy na prelekcję Wszechnicy Żywieniowej 20 maja 2015 r.

Prof. dr hab. Mieczysław Obiedziński

(Instytut Technologii Żywności i Gastronomii Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży,

Wydział Nauk o Żywności SGGW)

Wiosną rozpoczyna się sezon na grillowanie, zwłaszcza mięsa i kiełbas. Zaproszenia na grilla stały się już powszechne. Dla wielu osób jest to bowiem atrakcyjna forma spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu, zazwyczaj na działkach, w przydomowych ogródkach a nawet na balkonach. Tak przyrządzone potrawy pachną apetycznie i smakują wyśmienicie. Nic więc dziwnego, że zjadane są wówczas w większych ilościach. Jeśli jednak zdarza się to dosyć często, trzeba zastanowić się nad zagrożeniami zdrowotnymi, które mogą z tego wynikać. Warto poznać związki chemiczne powstające podczas grillowania i ich wpływ na nasze zdrowie.

Słuchacze Wszechnicy często pytają również o produkty wędzone. Zwłaszcza wędzone wędliny spożywane są przecież powszechnie i bardzo często - niemalże codziennie. Kuszą swoim zapachem i smakiem. Jakie substancje decydują o tych walorach? Jakie niekorzystne związki chemiczne powstają podczas wędzenia i jaki jest ich poziom w polskiej żywności?

Na powyższe pytania uzyskają Państwo odpowiedź na naszym wykładzie. Zostaną też omówione inne zagadnienia, m.in. takie jak:

1. Procesy zachodzące podczas grillowania żywności, przemiany składników odżywczych i ich wpływ na wartość odżywczą.

2. Charakterystyka substancji powstających podczas grillowania, ich wpływ na walory sensoryczne potraw oraz na zdrowie człowieka.

3. Zasady bezpiecznego grillowania różnych produktów - rady praktyczne.

4. Ogólna charakterystyka technologii wędzenia „na gorąco” i „na zimno”.

5. Substancje powstające podczas wędzenia żywności - ich wpływ na walory sensoryczne produktów oraz zdrowie człowieka, a także kontrola ich zawartości w polskiej żywności.

6. Preparat dymu wędzarniczego i jego zastosowanie.

7. Praktyczne rady przy zakupie produktów wędzonych (wędlin, ryb, serów).