SGGW

Aktualności

21
października
2020

Fakty i mity o probiotykach - wykład Wszechnicy Żywieniowej on-line

Prelekcja on-line Wszechnicy Żywieniowej, w dn. 21 października 2020 r., godz. 17.15. Zapraszamy na kanał Wszechnica Żywieniowa w serwisie YouTube. Wykład poprowadzą dr Małgorzata Jałosińska oraz dr hab. Dorota Zielińska z Katedry Technologii Gastronomicznej i Higieny Żywności Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW w Warszawie.

Kolejny rok działalności Wszechnicy Żywieniowej rozpoczynamy wykładem, ze względu na sytuację epidemiologiczną nadal realizowanym on-line, poświęconym probiotykom. Tego zagadnienia dotyczył wykład prezentowany w cyklu wszechnicowych spotkań o układzie pokarmowym  w roku akad. 2018/2019 (w dn. 20 marca 2019 r.), w którym szczegółowo zostały omówione drobnoustroje probiotyczne, prebiotyki i żywność probiotyczna. Wykład ten jest dostępny na kanale Wszechnicy Żywieniowej w serwisie You Tube.

W przestrzeni publicznej jednak nadal funkcjonuje wiele mitów dotyczących probiotyków, ich źródeł i znaczenia dla organizmu. Na różnych produktach np. jogurtach  można przeczytać, że zawierają bakterie probiotyczne, ale brakuje informacji jakie. Producenci suplementów, czy też preparatów farmaceutycznych podkreślają jak dużo jest komórek w jednej tylko kapsułce sugerując, że są one lepszym źródłem probiotyków i są bardziej skuteczne niż żywność probiotyczna. Niektórzy z kolei uważają, że skoro probiotyki to bakterie to na pewno są szkodliwe dla zdrowia.

Mity te rozwieją mikrobiolog dr Małgorzata Jałosińska i specjalista ds. żywienia
dr hab. Dorota Zielińska z Zakładu Higieny i Zarządzania Jakością Żywności, które wyjaśnią:

  • Czy każda bakteria to probiotyk
  • Czy każdy produkt zawierający bakterie jest źródłem probiotyków
  • Czy każdy probiotyk to panaceum na wszystkie problemy zdrowotne
  • Co wybrać: kapsułkę, czy produkt probiotyczny
  • Czy probiotyki mogą być groźne dla zdrowia
  • Jak stosować probiotyki, by skorzystać z ich dobroczynnych właściwości dla zdrowia