Dla studentów

listopada

Sukces konferencji GIS Day 2013

Ponad 800 osób odwiedziło w ubiegły czwartek Centrum Wodne SGGW – odbyła się tam konferencja GIS Day 2013 – GIS w Stolicy, która jest owocem współpracy pięciu kół naukowych działających na warszawskich uczelniach wyższych. Wydarzenie koordynowało Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej SGGW, przy ogromnym wsparciu organizacyjnym Studenckiego Koła Naukowego Gisowcy SGGW.

Obchody święta użytkowników Systemów Informacji Geograficznej obfitowały w atrakcje dla różnych grup uczestników - organizatorzy postawili na praktyczny wymiar wydarzenia. Trzy sesje referatowe (kolejno Człowiek, Środowisko, Technika) gościły prelegentów z różnych instytucji naukowo – badawczych, środowisk akademickich oraz firm komercyjnych. Uczestnicy mogli wysłuchać 22. referatów, które dotyczyły zastosowania GIS-u w archeologii, geostatystyce, gospodarce przestrzennej, leśnictwie, rolnictwie, geologii i wielu innych dziedzinach. Pełna aula i żywe dyskusje były dowodem na zainteresowanie słuchaczy.

W przerwach kawowych odbyły się dwa pokazy: naziemny skaning laserowy w wykonaniu pracowników Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz pokaz Bezzałogowego Systemu Latającego, który przeprowadził mgr Paweł Szymański ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pokazy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko studentów ale także licealistów, dla których to organizatorzy przygotowali specjalny program. Blok szkolny składał się z warsztatów, biegu na orientację, konkursów oraz sesji referatowych – pomogło to udoskonalić umiejętności zdobyte przez licealistów podczas zajęć z geografii.

Studenci mogli wziąć udział w warsztatach z oprogramowania – ćwiczenia przeprowadzili specjaliści z zakresu ArcGIS, Autodesk InfraWorks 2014, QuantumGIS, GRASS GIS, LP360 oraz GeoMedia i GeoMelio. Dodatkowo dla studentów czekał Test Wiedzy o Systemach Informacji Geograficznej, w którym wyróżniono pięć najlepszych osób, a także konkurs Z innej perpektywy, którego zwycięzca otrzymał GPS. W ramach konferencji odbyło się wiele konkursów internetowych, których rozstrzygnięcie nastąpiło po zakończeniu sesji referatowych.

Centrum Wodne SGGW okazało się świetną przestrzenią dla wystawców. Firmy, które promowały swoje produkty i usługi, zostały ulokowane na parterze budynku, co pozwoliło  uniknąć natłoku setek uczestników w jednym miejscu.

Konferencja okazała się sukcesem – współpraca trzech uczelni wyższych pozwoliła stworzyć wydarzenie różnorodne, ciekawe z perspektywy różnych odbiorców. Prócz kół z naszej Alma Mater w organizacji brali udział: Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej PW, Stowarzyszenie Studentów WgiK Geoida PW oraz Koło Naukowe Geoinformatyki i Teledetekcji UW. Organizatorzy poinformowali, że do przyszłorocznej edycji warszawskich obchodów GIS Day’a dołączy Wojskowa Akademia Techniczna, a całe wydarzenie odbędzie się na Politechnice Warszawskiej. Jesteśmy przekonani, że kolejna edycja wydarzenia będzie równie ciekawa.