Aktualności

Dla studentów

13
czerwca
2018

#DiscoverEU

Zgodnie z komunikatem prasowym Komisji Europejskiej, od 12 do 26 czerwca 2018 r. młodzi ludzie mogą ubiegać się o bilety, które umożliwią im zwiedzanie Europy od lipca do końca października bieżącego roku. Kandydaci muszą mieć ukończone 18 lat w dniu 1 lipca 2018 r., być obywatelami Unii oraz – gotowi wyruszyć w nadchodzącym lecie w podróż. Dzięki DiscoverEU będą mogli lepiej poznać różnorodność Europy i jej bogactwo kulturowe, nawiązać nowe przyjaźnie i poczuć swoją europejską tożsamość.

Komisarz do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu, Tibor Navracsics, powiedział: DiscoverEU to doskonała okazja dla młodych ludzi, aby poznawać Europę bezpośrednio, podczas podróży, której nie zastąpi żadna książka ani żaden film dokumentalny. Jestem pewien, że doświadczenie to nie tylko wzbogaci życie młodych ludzi, ale i społeczności, które odwiedzą. Jutrzejszy dzień oznacza początek 15 tys. niezapomnianych przygód w Europie, których w tym roku i w następnych latach będzie jeszcze więcej.

W ramach tej nowej unijnej inicjatywy młodzi ludzie będą mogli podróżować indywidualnie lub w grupach do pięciu osób. Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy będą podróżować koleją. Jednak aby zapewnić jak największą dostępność każdego miejsca na kontynencie, w szczególnych przypadkach uczestnicy mogą skorzystać z innych środków transportu, takich jak autobus czy prom lub, w wyjątkowych przypadkach, samolot. Dzięki temu młodzi ludzie mieszkający na obszarach trudno dostępnych lub na wyspach UE także dostaną szansę na udział w tym projekcie. Ponieważ rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego, młodzi podróżnicy będą mieć okazję uczestniczyć w wielu wydarzeniach organizowanych w całej Europie.

Jak się zgłosić?

Kandydaci muszą podać swoje dane osobowe, a także szczegóły planowanej podróży. Każdy kandydat weźmie udział w quizie, który będzie zawierał 5 pytań dotyczących Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018, unijnych inicjatyw skierowanych do młodych osób oraz zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Na koniec kandydaci zostaną poproszeni o udzielenie odpowiedzi na pytanie dodatkowe dotyczące liczby młodych ludzi, którzy – zdaniem kandydatów – zgłoszą się do udziału w tym projekcie. Na podstawie odpowiedzi Komisja Europejska dokona wyboru uczestników. Wszyscy wybrani uczestnicy muszą rozpocząć podróż w okresie między 9 lipca a 30 września 2018 r. Mogą podróżować maksymalnie 30 dni i odwiedzić co najwyżej cztery kraje.

Kontekst

Budżet inicjatywy DiscoverEU na 2018 r. wynosi 12 mln euro, co powinno stworzyć co najmniej 20 tys. młodych ludzi możliwość podróżowania w tym roku po Europie. Każdemu państwu członkowskiemu przydzielono określoną ilość biletów w oparciu o odsetek mieszkańców danego kraju w stosunku do ogólnej liczby ludności Unii Europejskiej. W pierwszym okresie zgłoszeniowym, który rozpocznie się 12 czerwca 2018r, rozdanych zostanie co najmniej 15 tys. biletów. W drugiej turze zgłoszeń, którą zaplanowano na jesień tego roku, do rozdania jest ich co najmniej 5 tys. Komisja Europejska zamierza kontynuować tę inicjatywę w przyszłości, dlatego włączyła ją do swojej propozycji dotyczącej następnej edycji programu Erasmus. Jeżeli Parlament Europejski i Rada osiągną porozumienie w sprawie tego wniosku, w latach 2021–2027 dodatkowe 1,5 mln osiemnastolatków powinno móc wyruszyć w podróż. Na ten cel w budżecie przewidziano środki w wysokości 700 mln euro.

DiscoverEU to inicjatywa UE stworzona na wniosek Parlamentu Europejskiego, który zagwarantował jej finansowanie w 2018 r. poprzez działanie przygotowawcze. Inicjatywa koncentruje się na osobach kończących 18 lat, gdyż wiek ten oznacza wejście w dorosłość.

Komisja Europejska chciałaby, aby młodzi podróżnicy opowiedzieli o swoich doświadczeniach i przygodach. Dlatego też wszyscy wybrani uczestnicy będą należeć do społeczności DiscoverEU i staną się ambasadorami tej inicjatywy. Będą zachęcani do tego, by swoje relacje z podróży umieszczali na serwisach społecznościowych takich jak Instagram, Facebook i Twitter lub przygotowali prezentację w swojej szkole lub dla społeczności lokalnej.

Więcej informacji:

Notatka prasowa

Europejski Portal Młodzieżowy: Zgłoś się

https://ec.europa.eu/poland/home_pl