Dla studentów

marca

Integracyjna sekcja AZS w SGGW

Akademicki Związek Sportowy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie rozpoczyna działalność nowej „Integracyjnej sekcji AZS”. To pierwsza sekcja sportowa dla studentów z niepełnosprawnością na uczelni warszawskiej. Celem inicjatywy jest integracja i aktywizacja sportowa wszystkich członków społeczności akademickiej, w szczególności osób z niepełnosprawnościami.

Impulsem do powołania sekcji były odbywające się od 2016 r. „Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS” dla studentów z niepełnosprawnością studiujących na polskich uczelniach.

- Od pewnego czasu mieliśmy poczucie, że nasza oferta zajęć sportowych na uczelni jest niepełna. Rozpoczęcie działalności „Integracyjnej sekcji AZS” jest pierwszym krokiem do zaproszenia kolejnej grupy do wstąpienia w nasze szeregi. Inicjatywie jak zawsze towarzyszy hasło „Atmosfera Zabawa Sport” - opowiada prezes KU AZS SGGW Mikołaj Chudzik.

Celem projektu jest integracja i aktywizacja sportowa wszystkich członków społeczności akademickiej SGGW, w szczególności osób z niepełnosprawnościami, wspieranie ich w dążeniu do sukcesów w sporcie i nie tylko. Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych bez względu na stopień i rodzaj niepełnosprawności - dodaje kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu SGGW Dariusz Rycaj.

Zajęcia będą odbywały się we wtorki w godzinach 16:00-17:30 (boccia) i czwartki w godzinach 17:30-19:00 (tenis stołowy lub badminton) na terenie Obiektów Sportowych SGGW przy ul. Ciszewskiego 10 (wejście przez Studium Języków Obcych pod łącznikiem).

Pierwsze zajęcia zaplanowane są 23 marca 2021 r. (wtorek). Uczestnictwo w zajęciach sekcji to nie tylko okazja do zawarcia nowych znajomości, ale również szansa na zaliczenie zajęć z wychowania fizycznego (WF). Udział w Integracyjnych Mistrzostwach Polski uprawnia z kolei do pobierania stypendium rektora SGGW za osiągnięcia sportowe.

Bardzo się cieszę, że wreszcie ruszamy w Warszawie z  zajęciami sportowymi dla studentów z niepełnosprawnościami. Od dłuższego czasu wspólnie próbowaliśmy podejmować takie inicjatywy i wreszcie pomysł przechodzi do realizacji, a pierwsza na tym polu jest  Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, uczelnia, na której prężnie działa AZS. Trzymam kciuki za osiągniecie sportowe studentów na arenie ogólnopolskiej i liczę, że SGGW da dobry przykład pozostałym stołecznym uczelniom - zdradza szczegóły powstania inicjatywy wiceprezes AZS Warszawa Rafał Jachimiak.

Powstająca sekcja dla osób z niepełnosprawnościami w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest pierwszą tego typu grupą na uczelni warszawskiej i będzie realizować zadania z wyrównywania szans i zrównoważonego rozwoju studentów.

Cieszę się bardzo, że jako pierwsza uczelnia w Warszawie wychodzimy z inicjatywą zajęć sportowych dla osób z niepełnosprawnościami. Staramy się przełamywać bariery społeczne i dbać o wszechstronny rozwój naszych studentów. SGGW to uczelnia, w której każdy znajdzie miejsce dla siebie i będzie miał możliwość rozwijania swoich pasji - podkreśla prorektor ds. dydaktyki dr hab. Jarosław Gołębiewski prof. SGGW.

Wszystkich chętnych zachęcamy do kontaktu mailowego - mikolaj.chudzik@azs.pl lub telefonicznego pod nr 690 493 443.

Dostępne dyscypliny: boccia (dyscyplina wywodząca się od włoskiej gry bulle jest doskonałym sposobem na integrację osób z niepełnosprawnościami. Gra polega na umieszczeniu jak największej liczby bil jednego koloru (czerwone/niebieskie) w sąsiedztwie białej bili, wyrzucanej przez zawodnika rozpoczynającego grę. Zawodnicy wykonują rzut siedząc lub stojąc), tenis stołowy, badminton (w planach jest również nordic walking).