Dla kandydatów

lipca

SGGW zakończyła pierwszy etap rekrutacji na studia

Finanse i rachunkowość, informatyka, logistyka, turystyka i rekreacja, zarządzanie, dietetyka oraz ekonomia to najbardziej popularne w tym roku kierunki studiów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. SGGW zakończyła pierwszy etap rekrutacji na studia. Kolejne tury potrwają do połowy sierpnia.

Na 38. kierunkach I stopnia i jednolitych magisterskich kandydaci mieli do dyspozycji ponad 3,9 tysiąca miejsc. Na te studia zarejestrowało się 9,7 tysiąca kandydatów.

Podobnie jak w ubiegłym roku także w tegorocznej rekrutacji największą popularnością cieszył się kierunek finanse i rachunkowość. O 135 miejsc ubiegały się 1052 osoby, co oznacza, że o jedno miejsce walczyło średnio 7,8 kandydatów. Na drugiej pozycji znalazły się informatyka, a także logistyka, gdzie o jedno miejsce ubiegało się ponad 5,3 kandydatów (na informatykę o 135 miejsc walczyło 711 osób, a na logistyce o 150 miejsc walczyło 786 kandydatow). Kolejną pozycję w rankingu popularności kierunków zajęła turystyka i rekreacja, gdzie średnio o miejsce walczyło 5,1 osób. Na tym kierunku o 75 miejsc ubiegało się 383 kandydatów. Na zarządzaniu o 135 miejsc walczyło 662 kandydatów, czyli średnio 4,9 os/miejsce. Nadal popularna jest także dietetyka ze średnią 4,8 os./miejsce (361 zarejestrowanych, 76 miejsc).

W ubiegłym roku najbardziej popularnymi kierunkami były: finanse i rachunkowość – 9,5 os./miejsce, dietetyka – 7,1 os./miejsce, logistyka – 6,9 os./miejsce, turystyka i rekreacja – 6,9 os./miejsce, weterynaria – 6,2 os./miejsce, informatyka – 6,2 os./miejsce, biotechnologia – 5,3 os./miejsce.

Z kolei podczas rekrutacji 2017/2018 popularnymi kierunkami były: finanse i rachunkowość – 8.6 os./miejsce, turystyka i rekreacja – 8.2 os./miejsce, dietetyka – 7.8 os./miejsce, logistyka – 7.3 os./miejsce, informatyka – 6.7 os./miejsce, weterynaria – 6.5 os./miejsce, zarządzanie – 5.0 os./miejsce, biotechnologia – 4.8 os./miejsce i ekonomia – 4.6 os./miejsce.

Szczegółowe informacje na temat popularności kierunków w ubiegłych latach można znaleźć na stronie http://www.media.sggw.pl/pl/press/teczka-prasowa/rekrutacja.

Terminy rekrutacji, wolne miejsca oraz progi punktowe na poszczególnych kierunkach można sprawdzić na stronie https://www.sggw.pl/dla-kandydatow/rekrutacja.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego prowadzi rekrutację wyłącznie na podstawie wyników uzyskanych na maturze. Rejestracja odbywa się przez internet, a przed zakwalifikowaniem na dany kierunek kandydaci nie składają żadnych dokumentów. Dokumenty są składane w Biurze Spraw Studenckich dopiero po uzyskaniu informacji o przyjęciu na studia. Internetowa rejestracja kandydatów polega na wpisaniu danych osobowych oraz wyników matur. Dane te można uzupełniać w dowolnym momencie. Po wpisaniu wyników kandydaci uzyskują dostęp do panelu umożliwiającego wybór kierunku studiów. Panel rejestracyjny umożliwia wybór tylko jednego kierunku, ale decyzję można zmieniać kilkakrotnie (w określonych terminach) w trakcie rekrutacji. Komunikacja z maturzystami w trakcie rekrutacji odbywa się poprzez internetowe strony rekrutacyjne SGGW, Panel Administracyjny w Systemie Obsługi Kandydatów (SOK) oraz pocztą elektroniczną (adres e-mail kandydata wpisany w SOK). Dzięki temu kandydaci w każdej chwili całego procesu rekrutacyjnego otrzymują bardzo precyzyjne informacje o jego przebiegu.

Dla kandydatów, którzy nie mają dostępu do internetu, uczelnia przygotowała stanowiska komputerowe w Biurze Spraw Studenckich przy ul. Nowoursynowskiej 166, w budynku 8, w dni robocze w godz. od 9.00 do 15.00. Kandydaci uiszczają tylko jedną opłatę rejestracyjną w wysokości 85 złotych, niezależnie od tego, ile razy zmienią decyzję co do kierunku, na którym chcą studiować.