Aktualności

Dla kandydatów

25
listopada
2019

Komunikat rzecznika prasowego SGGW

W nawiązaniu do komunikatu uczelni o naruszeniu ochrony danych osobowych pragnę dodać, że dane osobowe studentów i kandydatów na studia w SGGW zostały wykradzione, gdyż jeden z pracowników lekkomyślnie kopiował je na przenośny komputer. Nie miał do tego prawa i zrobił to wbrew obowiązującym na uczelni procedurom.

Komunikat z dnia 16.11.2019

Uczelnia zgodnie z prawem może przechowywać dane z rekrutacji tylko przez jeden rok i takie dane posiada. Nie wiemy z ilu lat ten pracownik przechowywał dane na komputerze. To właśnie wyjaśniają Policja i Prokuratura. Toczy się śledztwo w tej sprawie. Zakres skradzionych danych jest szczegółowo podany w komunikacie Administratora Danych Osobowych. Prawdopodobnie komputer skradziono przypadkowo, ale ponieważ nie wiemy ile rekordów bezprawnie było zapisanych na tym komputerze i czy dojdzie do ich wykorzystania, postanowiliśmy opublikować komunikat i personalnie powiadomić wszystkie osoby, które do nas aplikowały w ostatniej rekrutacji (studenci oraz te osoby, które u nas mimo aplikacji nie studiują). Do tych osób mamy kontakty mailowe. Mamy też kontakty do naszych obecnych studentów i oni też otrzymali taką informację (mailem i poprzez system ehms). Wszystkie starsze dane są usuwane z serwerów uczelni.

Ponieważ nie dysponujemy pełnymi informacjami, postanowiliśmy powiadomić o możliwym wykorzystaniu danych jak największą liczbę osób. Zależy nam na tym, aby w tej sytuacji studenci i kandydaci na studia mogli na wszelki wypadek i w miarę swoich możliwości ochronić się przez bezprawnym wykorzystaniem skradzionych danych. Dlatego w komunikacie podaliśmy ewentualne kroki zaradcze, które mogą Państwo wykonać we własnym zakresie w celu minimalizacji skutków. Po uzyskaniu informacji, że na komputerze były dane osobowe nieznanej nam liczby osób, uczelnia  zrobiła i nadal robi wszystko aby zminimalizować ewentualne straty. Uczelnia zgłosiła fakt kradzieży danych osobowych do wszystkich przewidzianych prawem instytucji. W komunikacie podaliśmy także informację do jakich instytucji można zgłaszać zastrzeżenie o możliwej kradzieży danych osobowych. 

Jest nam przykro z powodu wycieku tych danych i w imieniu uczelni przepraszam za zaistniały fakt. Zdaję sobie sprawę, że wizerunkowo poniesiemy dużą stratę, ale w tej chwili nie to jest najważniejsze. W tym momencie najważniejsze jest, żeby po tym co się stało, w maksymalny sposób zabezpieczyć interes studentów i osób, które aplikowały na studia w SGGW. Mam nadzieję, że mimo wszystko nie dojdzie do nieuprawnionego wykorzystania skradzionych danych osobowych. 

Krzysztof Szwejk
rzecznik prasowy SGGW