SGGW

Aktualności

20
marca
2017

Czy obrazy rządzą ludźmi?

"Czy obrazy rządzą ludźmi?" Pytanie postawione w tytule konferencji, było zaadresowane do wszystkich, którzy na co dzień przekonują poprzez obrazy lub badają tego typu przekazy.

Większość otaczających nas komunikatów wizualnych ma charakter perswazyjny, niezależnie od tego, czy ich nadawcami są instytucje (jak w przypadku reklamowych billboardów), czy osoby prywatne, które wprawdzie nie chcą nam niczego sprzedawać, ale przekonują nas, np. przez zdjęcia na Facebooku, że warto się nimi interesować. Nasze codzienne doświadczenie składa się w dużej mierze z tego, co możemy zaobserwować. Patrzenie jest czynnością społeczną, nasze postrzeganie świata zależy od wizualnych nawyków, które podpowiadają nam, jak oceniać i interpretować to, co widzimy.

 
Nauka, media, polityka, edukacja, kultura popularna – to przestrzenie, w których obraz jest narzędziem wpływu społecznego. Świat, który jest oglądany, fotografowany, rysowany i na inne sposoby przedstawiany wizualnie, jest innym światem niż ten, który jest opisywany za pomocą słów lub liczb.

Przekonanie o wizualności współczesnej kultury jest dziś powszechne. Fascynacja obrazem przeplata się jednak z lękiem przed siłą jego oddziaływania. Dlatego zapraszamy do refleksji nad miejscem obrazów w naszym codziennym życiu i siłą ich oddziaływania na nasze emocje, decyzje i postawy.

Konferencja odbyła się w dniach 16-17 marca 2017 roku.

Szczegółowe informacje na stronie.