kwietnia

„By niejadki chciały jeść – porady dietetyka, lekarza i psychologa”

Serdecznie zapraszamy na prelekcję Wszechnicy Żywieniowej.

„By niejadki chciały jeść – porady dietetyka, lekarza i psychologa”

Prelekcja Wszechnicy Żywieniowej w dn. 15 kwietnia 2015 r.

dr inż. Anna Harton i dr inż. Joanna Myszkowska-Ryciak

(Katedra Dietetyki SGGW)

lek. med. Witold Klemarczyk i mgr Wanda Urmańska

(Instytut Matki i Dziecka)

Dzieci niejadki są dla rodziców i opiekunów powodem różnych zmartwień, a związane z tym sytuacje wywołują wiele napięć.

Takie dzieci jedzą niewiele, jeśli już to tylko wybrane przez siebie produkty i potrawy, często o niskiej wartości odżywczej. Chętnie natomiast sięgają po słodycze i inne małowartościowe przekąski, a rodzice zgadzają się na to, aby dziecko „tylko nie było głodne i zjadło choćby cokolwiek”. Przy takiej długotrwałej niechęci do jedzenia, obawy rodziców mogą być uzasadnione, bo czy takie żywienie może zapewnić niejadkom wszystkie potrzebne składniki odżywcze i to w odpowiednich proporcjach, czy ich rozwój fizyczny i umysłowy nie będzie przez to zaburzony?

Warto się przy tym zastanowić, czy rodzice nie są pod tym względem przewrażliwieni? Może tylko im się wydaje, że dzieci jedzą zbyt mało? A może ich oczekiwania są nierealistyczne? Bardzo martwią się nawet chwilowym brakiem apetytu dziecka, a nie zwracają uwagi kiedy dziecko je zbyt dużo.

Jaka jest zatem skala tego problemu w Polsce? Jakie zaburzenia mogą u niejadków wystąpić i jak się objawiać? Kiedy z tym problemem trzeba zgłosić się do lekarza, dietetyka a kiedy do psychologa? W jaki sposób można zachęcić dzieci do jedzenia wartościowych produktów i potraw?

Na te i inne pytania odpowiedzą zaproszeni eksperci. Między innymi omówią następujące zagadnienia:

• Etapy rozwoju dziecka a rozwój preferencji smakowych
  • Fobie i neofobie – czy istnieją?
  • Przyczyny braku apetytu
  • Jak efektywnie karmić dziecko – zasady postępowania z niejadkiem
  • Praktyczne wskazówki jak zachęcić dziecko do jedzenia mało znanych i nielubianych produktów
  • Preparaty wspomagające apetyt – czy to faktycznie działa?
  • Mały „niejadek” - studium przypadku