lipca

ADAMED SmartUP w SGGW

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie gości uczestników czwartego obozu naukowego organizowanego w ramach programu ADAMED SmartUP.

ADAMED SmartUP to projekt naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa adamedsmartup.pl oraz program stypendialny, który składa się z innowacyjnego obozu naukowego, programu indywidualnych konsultacji edukacyjnych oraz wsparcia finansowego dla najlepszych.

Podczas obozu tegorocznej edycji programu, na uczestników czekają zajęcia praktyczne zorganizowane w ramach 4 grup tematycznych: Biochemia i Chemia, Inżynieria i Robotyka, Medycyna i Nauki Medyczne oraz Fizyka i Nowe Technologie. Dodatkowo, uczniowie wezmą udział w wykładach prowadzonych przez wykładowców Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, których zakres wykracza poza podstawę programową obowiązującą w szkołach ponadpodstawowych. Podczas zaplanowanych spotkań z ekspertami, młodzi naukowcy m.in. rozwiążą równanie Schrödingera, przetestują symulator lotów, nauczą się technik szycia chirurgicznego, a także dowiedzą się, jak wykorzystać drukarki 3-D do uzyskania produktów spożywczych.

Uczestnicy mają do wyboru zajęcia praktyczne w ramach czterech grup tematycznych - oprócz fizyki i nowych technologii, także biochemię i chemię, inżynierię i robotykę oraz medycynę. Jak podkreśla Anna Bertold-Pluta, Prodziekan Wydziału Nauk o Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, w programie tegorocznego obozu jest mnóstwo ciekawych propozycji. - Uczestnikom zainteresowanym robotyką i inżynierią powinny się spodobać warsztaty z zastosowania nowych technologii do utrwalania żywności np. ultradźwięków, pulsacyjnego pola elektrycznego, czyli tego, co jeszcze nie jest powszechnie stosowane - powiedziała Anna Bertold-Pluta.

W programie m.in.

-Innowacyjne technologie w nauce o żywności - dr inż. Małgorzata Nowacka

- Wielki świat mikroorganizmów - dr inż Lidia Stasiak-Różańska

- Fakty i mity o tłuszczach - dr inż Joanna Bryś