listopada

Aaaaby uratować komuś życie!

Od poniedziałku, 7 grudnia, rusza ogólnopolska studencka inicjatywa mającą na celu zarejestrowanie potencjalnych dawców szpiku.

Co godzinę, ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi czyli białaczkę. Często tylko przeczep komórek macierzystych daje realną szansę na wyzdrowienie pacjenta. Włącz się w akcję ! Przyjdź i zarejestruj się jako potencjalny dawca komórek macierzystych a być może to właśnie Ty w przyszłości uratujesz komuś życie.

Rejestrujemy potencjalnych dawców komórek macierzystych w godzinach 10:00 - 17:00

* 08.12.2015 - Hol na parterze w budynku 33
* 09.12.2015 - Hol na parterze w budynku 7
* 10.12.2015 - Hol na parterze w budynku 32 (od strony bud. 33)

Kto może zostać dawcą?
- każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia
- ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi)

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:
- przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,
- pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
- wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Pamiętaj zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL!

Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, które wraz z danymi Dawcy przechowywane są w bazie potencjalnych Dawców. Jeśli okaże się, że pacjent, który potrzebuje przeszczepienia szpiku, ma taki sam kod genetyczny jak Dawca znajdujący się bazie – dochodzi do przygotowania procedury pobrania szpiku kostnego lub komórek macierzystych od zarejestrowanego potencjalnego Dawcy.

Jakie są metody pobrania?
- pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków)
- pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków)

PAMIĘTAJ, ŻE POBRANIE SZPIKU KOSTNEGO NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z KRĘGOSŁUPEM!

Akcja pod hasłem „Powiedz AAAaaa” zostanie przeprowadzona na 40 uczelniach z 18 miast, a studenccy liderzy każdej z uczelni zorganizują ją w ramach stażu Fundacji DKMS Polska.

Fundacja DKMS Polska wybrała 64 studentów studiów dziennych na wolontaryjnych organizatorów ogólnopolskiej rejestracji potencjalnych dawców szpiku.  Wybrani na liderów akcji to młodzi ambitni, dobrze zorganizowani, kreatywni i mający świadomość idei dawstwa studenci. Wszyscy zostali przeszkoleni przez Fundację DKMS Polska podczas 2 dniowych warsztatów.

- Po rozpoczęciu studiów na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Amosa Komeńskiego natrafiłam na ogłoszenie, iż Fundacja DKMS

Polska poszukuje stażystów do projektu studenckiego – opowiada jedna ze stażystek. – Postanowiłam potraktować to jak kolejne wyzwanie i spróbować swoich sił. Projekt "Powiedz AAAaaa" jest jednym z tych, które dają obopólne korzyści. DKMS zyskuje wolontariusza, który w ich imieniu pozyska nowych potencjalnych dawców szpiku i rozpropaguje ideę dawstwa, a wolontariusz poza ogromną satysfakcją zyskuje pewność siebie, bo musi się wykazać odwagą i zaradnością, których wymaga organizacja tego typu wydarzenia. Dodatkowo wszyscy mają poczucie, że w wyniku naszego zaangażowania może się zdarzyć że URATUJEMY komuś ŻYCIE.

„Powiedz AAAaaa” to świeża odsłona projektu studenckiego, który Fundacja DKMS Polska organizuje już po raz 6. Wcześniejsze edycje pod nazwami „Studenci wspólnie przeciw białaczce” czy „Dwa wymazy i do bazy” zakończyły

się łączną liczbą 64 000 potencjalnych dawców, spośród których już ponad 160 podarowało szansę na życie potrzebującym przeszczepienia pacjentom.  Nie byłoby to możliwe bez nieocenionego zaangażowania studentów, którzy te akcje zorganizowali. Tym razem studenci będą realizowali wszystkie działania w ramach stażu w Fundacji DKMS Polska, jako Liderzy projektu.

Studenci będą mogli przeżyć niezwykłą przygodę, pomagając ratować chorych na raka krwi, za którą dodatkowo otrzymają potwierdzenie odbycia stażu w Fundacji DKMS Polska. Akcja potrwa od 7 do 11 grudnia na wybranych uczelniach.

Wszystkie szczegóły dotyczące projektu dostępne na stronie: www.dkms.pl/student

Koniecznie dołącz do wydarzenia na fb:

O Fundacji DKMS Polska:

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku, jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała
i zarejestrowała ponad 772.000* potencjalnych dawców komórek macierzystych, tym samym jest największą bazą w Polsce. Już ponad 2499* osób z bazy DKMS podarowało cząstkę siebie innym, dając im szansę na wygranie walki z białaczką i innymi nowotworami krwi lub szpiku. Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do pobrania próbki materiału genetycznego z wymazu z błony śluzowej, wewnętrznej strony policzka. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.

Więcej informacji znajdziesz na facebookuwww.dkms.pl