sierpnia

90 lat architektury krajobrazu w SGGW

W 2020 r. kierunek architektura krajobrazu w SGGW obchodzi Jubileusz 90-lecia. Jest to najstarszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie ośrodków kształcenia architektów krajobrazu na poziomie wyższym.

Początki kierunku w SGGW sięgają roku akademickiego 1929/1930, kiedy powołano specjalizację w zakresie projektowania oraz urządzania parków i ogrodów na Wydziale Ogrodniczym. Jej zaczątkiem były prowadzone już wcześniej wykłady i ćwiczenia z dziedziny parkoznawstwa.

Profil tzw. „ursynowskiej szkoły architektury krajobrazu” kształtowało kilka generacji wybitnych twórców, którzy przyczynili się do rozwoju architektury krajobrazu w naszym kraju. Wśród nich wymienić należy m.in.: prof. Franciszka Krzywda-Polkowskiego – założyciela kierunku na SGGW, twórcę parku w Żelazowej Woli; prof. Alfonsa Zielonko – skutecznego orędownika zlokalizowania siedziby SGGW na Ursynowie; Zygmunta Hellwiga – projektanta parków przedwojennej Warszawy i wybitnego znawcę roślin; Alinę Scholtz – współzałożycielkę International Federation of Landscape Architecture (IFLA); prof. Władysława Niemirskiego – reprezentanta dojrzałego modernizmu; Ludwika Lawina – miłośnika i znawcę roślin ogrodowych oraz zagadnień ekologicznych; prof. Longina Majdeckiego – wybitnego konserwatora ogrodów historycznych oraz prof. Edwarda Bartmana – projektanta-humanistę.

Na przestrzeni lat architektura krajobrazu w SGGW stała się „kuźnią” wielu pokoleń adeptów zawodu i wiodącym ośrodkiem rozwijania teorii na styku z praktyką. W tegorocznym Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2020 architektura krajobrazu w SGGW, po raz kolejny, otrzymała zaszczytne wyróżnienie, plasując się na pierwszym miejscu w grupie szkół wyższych, kształcących w tym zakresie.

Katedra Architektury Krajobrazu - www.kak.sggw.pl