maja

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II, Doktora Honoris Causa SGGW

18 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła, Papież Polak, Orędownik Pokoju, Filozof, Wychowawca Młodzieży. Dla społeczności akademickiej jest to postać szczególna także dlatego, że Jan Paweł II otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa SGGW.

Uroczystość nadania najwyższej godności akademickiej SGGW odbyła się 11 stycznia 2002 roku w Watykanie. Ówczesny rektor prof. dr hab. Włodzimierz Kluciński, przewodnicząc delegacji Senatu Akademickiego, pracowników i studentów, wręczył Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II dyplom Doktora Honoris Causa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Z okazji przypadającej dziś 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka wspominamy Jego pontyfikat i naukę. Historia życia Karola Wojtyły to wielowątkowa opowieść o duszpasterzu, a także polityku, który wywarł nieoceniony wpływ na kształt dzisiejszego świata. Z głęboką wdzięcznością pamiętamy też o roli, jaką odegrał, wspierając dążenie polskiego społeczeństwa do odzyskania wolności i niepodległości Ojczyzny.

Niech pamięć o nim i jego czynach będzie dla nas natchnieniem wobec wyzwań i dylematów współczesności.