Informacje Rektora

listopada

Posiedzenie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich

Rektorzy z całej Polski dyskutowali na temat aktualnych problemów szkolnictwa wyższego i nauki, zmian w systemie oświaty oraz nowych obszarów aktywności KRASP. W dniach 17-18 listopada, w siedzibie SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego, odbyły się dwudniowe obrady Prezydium oraz Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W spotkaniu uczestniczył rektor SGGW, wiceprzewodniczący KRASP prof. dr hab. Wiesław Bielawski.

Podczas spotkania omówiono m.in. projekt algorytmu podziału dotacji podstawowej dla uczelni publicznych, postęp prac nad projektem ustawy 2.0 oraz nowe zasady finansowania szkolnictwa wyższego i nauki.

Stawiamy na jakość – mówił Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Do tej pory określała ją liczba studentów w danej jednostce, teraz będzie to proporcja pomiędzy liczbą studentów a liczbą pracowników naukowych. Te uczelnie, w których na jednego pracownika naukowego będzie przypadać maksymalnie 13 studentów będą finansowane w najwyższym stopniu. W nowym algorytmie również po raz pierwszy zostały uwzględnione osiągnięcia naukowe dydaktyków. Stawiamy też na umiędzynarodowienie polskich jednostek naukowych. Szczególnie interesujący w tej chwili kierunek ekspansji to Chiny – dodał minister.

Ponadto na posiedzeniu KRASP podejmowano również kwestie dotyczące społecznej odpowiedzialności uczelni, komunikacji środowiska akademickiego ze społeczeństwem, akredytacji i rankingów, sportu akademickiego oraz efektywnego wykorzystania i rozwoju infrastruktury badawczej.

W tej chwili pracujemy nad ogłoszeniem konkursu adresowanego do wszystkich uczelni, a w szczególności do tych, które stracą na nowym algorytmie finansowań – wyjaśniał minister Jarosław Gowin. – Chcemy stworzyć im szansę na ten okres przejściowy, zanim dostosują się do nowego algorytmu. Na konkurs przeznaczymy od 500 do 750 milionów.

Udział w wydarzeniu wzięli Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Nauki, dr Jarosław Gowin oraz Podsekretarz Stanu w MNiSW, dr hab. Teresa Czerwińska.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich to główny reprezentant i ciało opiniodawcze sektora szkolnictwa wyższego w Polsce. W uczelniach zrzeszonych w KRASP uczy się 1,3 miliona osób, co stanowi około 70% procent wszystkich studentów w Polsce.