marca

Studenci wydrukują robota na zawody w USA

Studenci Wydziału Zastosowań Informatyki i Matematyki SGGW wraz ze studentami Politechniki Warszawskiej wezmą udział w prestiżowych zawodach.

Grupa studentów z Sekcji Robotics Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej weźmie udział w prestiżowych zawodach robotów podwodnych. Zorganizowany przez Marine Advanced Technology Education (MATE) Center, we współpracy z NASA konkurs odbędzie się w czerwcu tego roku w Neutral Buoyancy Lab w Houston.

Zespół SKA Robotics współpracuje przy swoim projekcie z Wydziałem Zastosowań Informatyki i Matematyki SGGW. Jego zadaniem jest skonstruowanie ROV (ang. Remotely Operated Vehicle), czyli zdalnie sterowanego robota podwodnego, który następnie sprawdzi się, wykonując szereg misji w specjalnym basenie. Członkowie Koła intensywnie pracują nad budową robota o nazwie "Tryton".

"Tryton" będzie w skali zawodów unikatową konstrukcją. Studenci zdecydowali się odejść od tradycyjnego projektu, opierającego się na stabilnej ramie i prostopadłościennym kadłubie, na rzecz niewielkich rozmiarów i dynamiczności, które zapewnia owalny kształt robota. Pracując nad projektem korzystają z profesjonalnego oprogramowania SolidWorks. Kadłub zostanie w całości wykonany innowacyjną metodą druku 3D. Pozwala ona na swobodę projektowania detali i zmniejsza ryzyko powstania przecieków na łączeniach elementów. Prototyp „Trytona” przeszedł niedawno pomyślnie testy szczelności, silników i sterowania na niewielkim basenie. W najbliższym czasie planowane są prace nad udoskonaleniem napędu i sprzętem do wykonania poszczególnych zadań.

W tegorocznych zawodach roboty powinny wykazać się wyjątkową wszechstronnością. ROV będzie musiał wypełnić nie tylko symulowane misje podwodne, ale także misję kosmiczną. Zadania te wykona w największym na świecie basenie (o pojemności ponad 23 milionów litrów i głębokości 12 metrów), znajdującym się w  laboratorium NBL w NASA Johnson Space Center w Houston (USA). Takie parametry umożliwiają symulowanie zarówno warunków panujących na dnie oceanu, jak i zerowej grawitacji, co wykorzystywane jest przez NASA m.in. do ćwiczenia spacerów kosmicznych.

Najpilniejszym zadaniem dla zespołu jest nagranie filmu, który przedstawi robota wykonującego jedną z misji konkursowych. Pozwoli to na zakwalifikowanie się do turnieju, odbywającego się w dniach 23-25 czerwca 2016 roku w Houston. Wyjazd na zawody będzie możliwy dzięki dofinansowaniu przyznanemu Sekcji Robotycznej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu "Najlepsi z najlepszych!"

Poczynania studentów można śledzić również na stronie projektu na portalu Facebook: Project Triton.