maja

SGGW podczas Pikniku Naukowego

Siedem wydziałów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Biuro Promocji wzięło udział w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który się odbył w sobotę 9 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie. Piknik Naukowy jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń. tym roku tematem przewodnim było światło.

Zapraszamy do obejrzenia galerii fotograficznej <<Relacja fotograficzn>>

Podczas 19.  Pikniku Naukowego zaprezentowały się:

Wydział Nauk o Żywności

Tematy, które zaprezentował wydział:

• Właściwości barwników roślinnych oraz oddziaływanie światła spolaryzowanego na wodne roztwory cukrów
  • Jak wartość pH wpływa na barwniki roślinne? Co to jest "czynność optyczna"?
  • Jaki jest procent cukru w cukrze? A skrobi w skrobi?
  • Refraktometr - czym może nas zaskoczyć?
  • Jak można zbadać stężenie cukru w winie, alkoholu etylowego w piwie czy soli w wodzie morskiej?
  • Sprawdzanie świeżości jaj kaczych oraz komory powietrznej w jajku
  • Jak sprawdzić czy jajko jest świeże? Służy do tego specjalny przyrząd - owoskop.

Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska

Tematy, które zaprezentował wydział:

1. „Zobacz życie w innych barwach”

Prezentowane zjawisko: Emisja promieniowania podczerwonego. Osoby odwiedzające stoisko mają możliwość zmierzenia ilości ciepła emitowanego przez własny organizm z uwzględnieniem różnorodnych przesłon. W interpretacji uzyskanych wyników pomoże obsługa stoiska.

2.  „Świetlna produkcja”

Prezentowane zjawisko: Fotosynteza. Każdy zwiedzający będzie mógł wykonać pomiar zawartości tlenu w zależności od ilości światła dostarczonego badanym roślinom.

3. „Gra światła w życiu rośliny”

Prezentowane zjawisko: intensywność wymiany gazowej w roślinach. Celem doświadczenia będzie określenie zmian intensywności wymiany gazowej (intensywność fotosyntezy oraz transpiracji) u wybranych gatunków roślin doniczkowych w warunkach pełnego słońca oraz cienia.

4. „Kolor – Światło – Woda”

Prezentowane zjawisko: kolorymetria. Zwiedzający będą mogli zbadać samodzielnie zawartość wybranych wskaźników jakości w wodzie. Badanie tylko i wyłącznie pod nadzorem prowadzących ze względu na konieczność użycia potencjalnie niebezpiecznych odczynników chemicznych.

Wydział Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu

1 Fotografia na liściach

2 Lampy LED w uprawie roślin

Wydział Inżynierii Produkcji

Tematy, które zaprezentował wydzaił:

1 Tam, gdzie wióry lecą.

2 Wirtualne dojenie

3 Olej z pierwszego tłoczenia

4 Czy wszystko gra, gdy drga?

5 Co się kryje w materiale?

Wydział Rolnictwa i Biologii

Temat, który zaprezentuje wydział:

Światło, jego intensywność i jakość w życiu roślin.

Wydział Technologii Drewna

Tematy, które zaprezentował wydział:

Drewniany zegar słoneczny, postarzanie drewna przez swiatlo czy kalitypie. Nie zabraknie tez zabaw dla najmlodszych uczestników pikniku.

Wydział Zastosowań Informatyki i Matematyki

Płyty CD i DVD jako siatki dyfrakcyjne
Na czym polega dyfrakcja i interferencja światła? Zbadamy te zjawiska korzystając z rozmaitych źródeł i siatek dyfrakcyjnych sporządzonych z płyt CD i DVD. Przy okazji porównamy oba te układy.
Kolory: mózg a komputer
Jak nasz mózg "widzi" kolory? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w krótkim filmie. Po projekcji zabawimy się w grę "Mieszanie kolorów".
Jak naprawdę powstaje tęcza? Miraże i inne zjawiska optyczne w atmosferze
Tęczę, miraże i inne zjawiska optyczne można "wywołać" w komputerze. Poznamy dwa programy komputerowe, które to umożliwiają.
Metody rozpoznawania obrazów diagnostyce chorób skóry.
Prezentacja przedstawi program do diagnostyki chorób skóry opracowany przez pracowników WZIM SGGW. (Poniższy czas pokazu przypada na jednego zwiedzającego lub jedną dwu- lub trzyosobową grupę zwiedzających)
Światło jako symbol. Światło i oświetlenie w symbolice sakralnej i tajnych związków.
Zbadamy zjawiska rozpraszania, odbicia i załamania światła w wielkich budowlach sakralnych i siedzibach tajnych stowarzyszeń. Zagramy także w grę "Zgadnij, gdzie padnie promień".
Geometria i optyka w origami (nie tylko papierowym)
Okazuje się, że origami można także tworzyć za pomocą programu komputerowego. "Wytniemy" wirtualne origami z papieru, metalu i innych materiałów. Następnie zaobserwujemy interesujące efekty świetlne poprzez zmianę ustawienia źródeł światła - także wirtualnych.