SGGW

Aktualności

07
marca
2019

Probiotyki, prebiotyki i żywność probiotyczna

Wszechnica Żywieniowa Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW zaprasza na prelekcję dr Małgorzaty Jałosińskiej i dr inż. Doroty Zielińskiej 20 marca 2019 r. (środa) o godz. 17.15

Wszechnica Żywieniowa

Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW

zaprasza na prelekcję pt.

Probiotyki, prebiotyki i żywność probiotyczna

Prelegenci:

dr Małgorzata Jałosińska i dr inż. Dorota Zielińska

(Katedra Technologii Gastronomicznej i Higieny Żywności, SGGW)

20 marca 2019 r. (środa) o godz. 17.15

w SGGW przy ul. Nowoursynowskiej 159C,

na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji (zielony budynek, nr 32), w Auli II.

Wstęp wolny!!

Dojazd autobusami: 148, 166, 185, 193, 401, 503.

 

Transmisja online na naszym kanale na YouTube

 

Kontakt:

e-mail: hanna_wysocka@sggw.pl

telefon: 607-621-974

strona internetowa: wszechnica-zywieniowa.sggw.pl

 

Na wcześniejszych wykładach Wszechnicy, w dniach 12 grudnia 2018 r. i 20 lutego 2019 r. (dostępnych na YouTube), omówiliśmy wiele zagadnień dotyczących mikroflory jelitowej człowieka. Między innymi przedstawiliśmy jej skomplikowany ekosystem bakteryjny, pełnione funkcje, a także wielokierunkowy korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Takie działania zostały bowiem udowodnione w licznych badaniach naukowych, prowadzonych w wielu krajach od ok. 10 lat.

Skoro zatem mikroflora jelitowa pełni w organizmie człowieka tak istotną rolę, w jaki sposób należy o nią dbać, a może nawet trzeba ją już odbudować? Co czynić, aby zapewnić sobie tzw. prawidłowy profil bakteryjny, czyli odpowiednią ilość, zróżnicowanie i wzajemne proporcje dobroczynnych mikroorganizmów.

Podstawowym, naukowo udowodnionym zaleceniem w tym zakresie jest dbałość o prawidłowo zestawioną codzienną dietę, zgodnie z zasadami zdrowego sposobu żywienia, co zostało już omówione na poprzednich wykładach. Tym razem chcemy przedstawić szczególnie korzystną rolę, jaką może odegrać żywność fermentowana oraz probiotyczna. Trzeba bowiem odróżnić te dwie grupy produktów. Pierwsza, to produkty powstałe w wyniku spontanicznej lub kierowanej fermentacji mlekowej, wywołanej głównie przez różne bakterie kwasu mlekowego. To tradycyjne, dobrze wszystkim znane mleczne napoje fermentowane oraz kiszone warzywa. Żywnością probiotyczną można zaś nazwać tylko te produkty, do których dodano probiotyki, czyli wyselekcjonowane szczepy drobnoustrojów o udokumentowanym, szczególnie korzystnym wpływie na mikroflorę jelitową, a tym samym na zdrowie człowieka. To produkty nowej generacji, najczęściej napoje mleczne.

Zachęcamy zatem do wysłuchania wykładu o tych niezwykle pożytecznych drobnoustrojach. Opowiedzą o nich nasi eksperci, na podstawie własnych badań i osiągnięć w tym zakresie oraz najnowszych doniesień literatury. Omówią następujące zagadnienia:

1. Wyjaśnienie pojęć: szczepy, szczepy probiotyczne, prebiotyki, synbiotyki, żywność probiotyczna

2. Wymagania stawiane probiotykom

3. Składniki żywności o charakterze prebiotyków

4. Prozdrowotne działania produktów probiotycznych dostępnych na polskim rynku

5. Sposoby i warunki produkcji żywności probiotycznej oraz jej znakowanie

6. Probiotyki nowej generacji jako przykład aktualnych kierunków badawczych