lutego

Dr inż. Urszula Zajączkowska finalistką FameLab!

Dr inż. Urszula Zajączkowska z Samodzielnego Zakładu Botaniki Leśnej Wydziału Leśnego została jednym z 10 finalistów konkursu popularyzującego naukę FameLab 2017!

FamLab to konkurs popularyzatorski dla naukowców organizowany przez Centrum Nauki Kopernik i British Council.

Do półfinału stanęło 25 naukowców. Mieli oni tylko 3 minuty na to, aby opowiedzieć o swoich naukowych pasjach. Dr inż. Urszula Zajączkowska z Wydziału Leśnego SGGW swoim wystąpieniem zagwarantowała sobie miejsce w finałowej dziesiątce!

Serdecznie gratulujemy Pani Adiunkt!

Czym jest FameLab?

3 minuty to mało? Pomyślcie, ile za nimi stoi godzin, dni, lat spędzonych w laboratorium, nad książkami, w terenie, na konferencjach. Naukowcy, którzy doszli do tego etapu, w konkursie FameLab w 3 minutach muszą zmieścić cały ogrom swojego doświadczenia. I jeszcze zyskać przychylność jury oraz publiczności.

Szósta edycja konkursu FameLab Poland odbyła się w Centrum Nauki Kopernik 25 lutego 2017 roku. Wzięło w niej udział 25 naukowców, którzy przeszli pomyślnie etap preselekcji. Byli wśród nich biolodzy, fizycy, matematycy oraz wielu badaczy, którzy płynnie łączą różne dziedziny badań, np. prawo i IT. Dzięki nim jak co roku mamy szansę poznać, jak dynamicznie rozwija się nauka. Niektóre obszary badań już wprowadzają klimat interdyscyplinarności: immunoonkologia, bioindykacja, metabolomika.

FameLab Poland to polska edycja międzynarodowego konkursu dla naukowców na licencji Cheltenham Science Festival. W Polsce organizują go wspólnie Centrum Nauki Kopernik i British Council. FameLab przygotował już 50 polskich badaczy do sprawnego posługiwania się językiem.

Jasność przekazu, clarity, jest jedną z trzech kategorii oceniania uczestników konkursu. Jest też cnotą, którą naukowcy doskonalą w trakcie warsztatów przygotowujących do wystąpienia – a po ich ukończeniu staje się ich specjalnością, znakiem firmowym. W trakcie procesu konkursowego uczestnicy oceniani są też w dwóch innych kategoriach: content (zawartość merytoryczna) i charisma (łatwość nawiązania relacji z publicznością). O ile jednak odpowiedzialności za „content” nikt z naukowców zdjąć nie może, a charyzma jest w dużej mierze kwestią osobowości, o tyle „clarity” można szlifować i poprawiać bez końca- a każdy błąd traktować jako nauczkę i okazję do doskonalenia.

Jurorami 6. edycji konkursu będą: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Magdalena Fikus, dr hab. Piotr Sułkowski, Irena Cieślińska.

Spotkanie poprowadził Jan Wróbel.

Patronat honorowy: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pan Jarosław Gowin.

Partner: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

Strona FameLab