listopada

Dofinasowanie z NCN na naukowców z SGGW

Pięciu naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego otrzyma dofinansowanie z programów OPUS i PRELUDIUM organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki.

OPUS i PRELUDIUM, najstarsze konkursy Narodowego Centrum Nauki, od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród naukowców. W tegorocznej, piętnastej edycji na dofinansowanie do projektów z różnych dziedzin przeznaczono niemal 400 mln zł. W obu konkursach złożono łącznie 2970 wniosków, z czego do finansowania skierowano 618 projekty, w tym pięć z SGGW.

W konkursie OPUS 15 startować mogą wszyscy naukowcy, niezależnie od stopnia naukowego czy stażu pracy. Otrzymane pieniądze muszą przeznaczyć na projekty badawcze, w tym finansowanie zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do ichrealizacji. W tym roku laureatami w tej kategorii zostało trzech naszych pracowników:

Konkurs PRELUDIUM 15 przeznaczony jest dla osób rozpoczynających karierę naukową i nieposiadających stopnia naukowego doktora. NCN nagrodziło dwie osoby związane z SGGW:

• lek. wet. Żanetę Dzięgelewską z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej za projekt „Rola adipokin w regulacji żywotności oraz funkcjonalnego różnicowania komórek nabłonka gruczołu mlekowego bydła”
  • mgr Pawła Edwarda StaszkaWydziału Rolnictwa i Biologii za projekt „Mechanizm toksycznego oddziaływania kanawaniny na wzrost korzenia: zaburzenia organizacji wierzchołka wzrostu, ultrastruktury komórek, cyklu komórkowego i transportu auksyn”.

Listy rankingowe wszystkich projektów zakwalifikowanych do finansowania w konkursach OPUS 15 i PRELUDIUM 15 można sprawdzić na stronie Narodowego Centrum Nauki