maja

Festiwal im. Witolda Maliszewskiego

Chór Akademicki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego ma zaszczyt zaprosić społeczność naszej Uczelni na finałowy koncert Festiwalu Muzyki Witolda Maliszewskiego, który odbędzie się w kościele NMP Wspomożenia Wiernych przy ulicy Modrzewiowej 2 w Zalesiu Dolnym w niedzielę 2 czerwca o godzinie 19.15. Wykonawcami poprzednich koncertów tego prestiżowego wydarzenia byli znakomici artyści, m.in: Konstanty Andrzej Kulka, Kwartet "Camerata" i Zespół "Camerata Vistula". W programie niedzielnego koncertu zaprezentujemy panoramę polskiej muzyki chóralnej od średniowiecza po współczesność, w tym fragment dzieła patrona Festiwalu: "Lacrimosa".

Witold Maliszewski – polski kompozytor, dyrygent i pedagog. Urodził się 20 sierpnia 1873 roku w Mohylowie na Podolu. Był założycielem i dyrektorem (1913–1921) Konserwatorium w Odessie, które wykształciło wielu muzyków światowej sławy. Terror bolszewicki zmusił kompozytora do opuszczenia Odessy w 1921 roku i przyjazdu do Warszawy. W Warszawie Maliszewski był dyrektorem Państwowego Konserwatorium Muzycznego, przemianowanego na Wyższą Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina (1922–1927) oraz prezesem Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego (1925–1928) . W roku 1927 pełnił funkcję przewodniczącego jury I Konkursu Chopinowskiego. 10 listopada 1933roku „za zasługi na polu twórczości i pedagogiki muzycznej” został odznaczony przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Najsłynniejszym uczniem W. Maliszewskiego był Witold Lutosławski. Witold Maliszewski zmarł 18 lipca 1939 w Zalesiu Dolnym. Jego grób znajduje się na piaseczyńskim cmentarzu parafialnym przy ul. Kościuszki. Był kompozytorem konserwatywnym, pozostającym pod wpływem neoromantyków rosyjskich, zwłaszcza swego nauczyciela, Rimskiego-Korsakowa oraz Głazunowa. Do najważniejszych dzieł Maliszewskiego należy: 5 symfonii, 3 kwartety smyczkowe, balety Boruta i Syrena, Requiem (1930), Missa Pontificalis (1930), Koncert b-moll na fortepian i orkiestrę (1938), Kwintet smyczkowy d-moll oraz Wielka kantata biblijna.