Dla pracowników

października

Magdalena Król laureatką Nagrody Naukowej POLITYKI

Dr n. wet. Magdalena Król z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie została laureatką Nagrody Naukowej POLITYKI. Doktor Magdalena Król zwyciężyła w kategorii „Nauka o życiu”. Polityka nagrodziła najlepszych młodych naukowców już po raz 13. Podczas gali wręczenia Nagród Naukowych POLITYKI gratulacje zwycięzcom złożyła prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Pięcioro zwycięzców konkursu stypendialnego otrzymało portfele z zawartością po 30 tys. zł., dziesięciu pozostałych finalistów – po 5 tys. zł. Ale jak wskazuje trzynastoletnie już doświadczenie tej akcji, adresowanej do wybitnych młodych naukowców – sam fakt znalezienia się w doborowym gronie stypendystów a w szczególności zdobycie tego tytułu, będzie miał w przyszłości większe znaczenie, niż finansowy wymiar nagrody.

Dr n. wet. Magdalena Król
Urodzona w 1981 roku. Adiunkt na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Odbyła liczne staże naukowe w Holandii, Belgii, Szwecji i USA. W czasie stażu podoktorskiego w Netherlands Cancer Institute w Amsterdamie zainteresowała się swoim obecnym tematem badawczym, który stanowi nowe podejście do badania raka. Większość dotychczasowych prac skupiało się na samej komórce nowotworowej, a badania dr Król dotyczą jej otoczenia i interakcji z nim, a także tego, jak te interakcje wpływają na proces przerzutowania nowotworów. Poznanie tego mechanizmu to kwestia nawet ważniejsza niż poznanie samego mechanizmu kancerogenezy. Badania dr Król w tym zakresie są pionierskimi na światową skalę..

Gratulujemy.

Fot. Tadeusz Pozniak