Dla mediów

września

Magdalena Król finalistką Nagród Naukowych POLITYKI

Dr n. wet. Magdalena Król z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie została finalistką Nagród Naukowych POLITYKI w kategorii „Nauka o życiu”. Kapituła w skład której wchodzą znani profesorowie przydziela nagrody młodym naukowcom (do 35 roku życia) między innymi za dorobek i ciekawy temat badawczy.

Na pytanie dotyczące tematyki badań Magdalena Król odpowiada - “Od kilku lat zajmuję się badaniem wpływu mikrośrodowiska guza nowotworowego na jego zdolność do przerzutowania. Temat ten jest niezwykle istotny bowiem aż 90% zgonów nowotworowych powodowanych jest powstaniem przerzutów. Guzy nowotworowe, oprócz komórek stricte rakowych składają się z wielu innych komórek: tkanki łącznej, komórek śródbłonka, nacieku zapalnego itp. Rewolucyjnym odkryciem ostatnich lat jest fakt, że komórki układu immunologicznego (zwłaszcza makrofagi, które mogą stanowić aż do 50% masy guza) zamiast zwalczać nowotwór promują jego rozwój i przerzutowanie. Mechanizm tego oddziaływania pozostaje jednak nieznany. Amerykańscy naukowcy zaproponowali hipotezę, że makrofagi są „korumpowane” przez komórki nowotworowe, przez co zaczynają zachowywać się inaczej niż zwykle. Moje badania wykazały jednak, że do żadnej „korupcji” nie dochodzi, a wspieranie przerzutowania nowotworów przez makrofagi jest „efektem ubocznym” ich przeciwnowotworowego działania.”

Pięcioro spośród finalistów pod koniec października zostanie laureatami Nagród Naukowych i otrzyma jednorazowe stypendium w wysokości 30 tys. zł. Gratulujemy i trzymamy kciuki.

Fot: Marek Wrotnowski