Dla kandydatów

kwietnia

Matura i co dalej?

Matura to bez wątpienia jeden z najważniejszych egzaminów, który w znacznym stopniu decyduje o dalszym życiu. Jednak – jak w przypadku każdego egzaminu – nawet przy bardzo dobrym przygotowaniu jego wynik może nie być satysfakcjonujący. Co zrobić, gdy na maturze powinie się noga? Przede wszystkim nie rozpaczać. Każda niekorzystna sytuacja może zostać dobrze wykorzystana!

Bez matury

Na pewno najtrudniej jest w przypadku niezdania egzaminu maturalnego. Bez matury nie ma możliwości dostania się na jakiekolwiek studia. Co w tej sytuacji? Przede wszystkim należy tak zaplanować czas, by możliwie jak najmocniej zwiększyć swoje szanse zdania matury w najbliższym możliwym terminie. Jeśli będzie to możliwe jeszcze w sierpniu, jest jeszcze nadzieja na podjęcie studiów nawet na uczelni publicznej. Do tego czasu na pewno zostaną jakieś wolne miejsca przede wszystkim na studiach niestacjonarnych, a niekiedy nawet na mniej popularnych studiach stacjonarnych. Trzeba się jednak poważnie zastanowić, czy warto poświęcać czas i pieniądze na naukę na zupełnie przypadkowym kierunku studiów. Zrobienie sobie roku przerwy zaraz po maturze też może być dobrym pomysłem. Na pewno lepszym niż tracenie czasu na nietrafionych studiach.

Zabrakło kilku punktów

Na bardzo popularnych kierunkach studiów progi punktowe są bardzo wysokie. Nawet z dobrze zdaną maturą trudno się na nie dostać. O otrzymaniu upragnionego indeksu decyduje często kilka punktów mniej lub więcej. Ci, którym zabrakło kilku punktów, by dostać się na wymarzone studia, powinni przede wszystkim zachować zimną krew i jeszcze raz zastanowić się, czy wybór tego kierunku studiów to na pewno jedyny dobry pomysł. Skończenie modnego kierunku studiów nie zawsze oznacza dobrze płatny zawód w przyszłości. Więcej na ten temat w artykule: Jak wybrać studia, żeby nie żałować?

Roczne wakacje

Rok przerwy po maturze to dobre rozwiązanie nie tylko dla tych, którym nie powiodło się na egzaminie maturalnym. Nad takim rozwiązaniem powinni zastanowić się także ci, którzy nie mają pomysłu na swoją zawodową przyszłość lub nie są pewni swojej decyzji. Klasa maturalna to okres, który niekoniecznie sprzyja dokonywaniu tak strategicznych wyborów. Stres związany z egzaminem i dużo czasu poświęconego na naukę powodują, że czasem brakuje siły i chęci na porządne zastanowienie się, jakie studia wybrać. Zamiast studiować gdziekolwiek, lepiej skupić się na poznaniu swoich mocnych i słabych stron oraz dokładniejszym poznaniu oferty dydaktycznej poszczególnych uczelni. Ten czas warto także wykorzystać na intensywną naukę języka obcego lub pracę, najlepiej w branży w jakikolwiek sposób związanej z dalszymi planami zawodowymi. Nawet kilka miesięcy spędzonych w takim miejscu daje dobre rozeznanie, czy ten zawód jest dla nas odpowiedni.

Jak wybrać studia, żeby nie żałować?

Wybór kierunku studiów w znacznym stopniu przekłada się na całe życie zawodowe. Trzeba mieć świadomość, że daną pracę będzie się wykonywało codziennie przez wiele lat. Dokonując wyboru zawodu, warto kierować się przede wszystkim własnymi zainteresowaniami. Kiedy robi się coś, co sprawia przyjemność, codzienna praca nie jest uciążliwa. Nie jest to jedyne kryterium wyboru. Trzeba wziąć pod uwagę, że praca zawodowa powinna także przynosić dochody wystarczające na godne życie.

Kierunki studiów z przyszłością

Jakie studia wybrać, by dobrze zarabiać? Na to pytanie trudno znaleźć odpowiedź. Zależy to przede wszystkim od kierunku rozwoju gospodarczego. Jakich specjalistów będzie potrzebował rynek pracy za kilka, kilkanaście lat, a kto będzie bezrobotny – możemy tylko przewidywać. Na pewno należy traktować studia jako znaczący wkład w rozwój osobisty. Dokonując wyboru kierunku studiów, warto wziąć pod uwagę prestiż uczelni. Dobre uczelnie to takie, które mają szeroki zakres działań -  prowadzą innowacyjne badania naukowe i rozwijają intensywną współpracę z gospodarką. Na takiej uczelni także dydaktyka będzie lepiej prowadzona – poziom nauczania będzie wyższy i lepiej dopasowany do potrzeb rynku pracy.

Pomocne może się okazać też zdanie ekspertów, których wiedza i doświadczenie pozwalają z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, jak będzie rozwijała się światowa gospodarka w niezbyt odległej przyszłości. Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego od dwóch lat organizuje konkurs i program akredytacji kierunków studiów pt. „Studia z Przyszłością”.

W tym roku certyfikat „Studia z Przyszłością” otrzymały cztery kierunki prowadzone w SGGW:

Inżynieria i gospodarka wodna dodatkowo została wyróżniona Certyfikatem Nadzwyczajnym i statuetką Lider Jakości Kształcenia.

Silna branża

Kierunki studiów z przyszłością to przede wszystkim te, które stwarzają szansę zdobycia dobrze płatnej pracy. Nie zawsze warto wybierać to, co jest akurat modne. Lepiej zwrócić uwagę na to, która gałąź gospodarki prężnie się rozwija i w którą stronę zmierza postęp naukowo-technologiczny.

W Polsce bardzo dobrze rozwija się sektor drzewno-meblarski. Działa w nim 65 tys. firm, które zatrudniają ponad ćwierć miliona osób. Ze względu na dynamiczny rozwój w sektorze występuje potrzeba zatrudniania specjalistów z zakresu technologii drewna. Ponadto przemysł meblarski zatrudniający obecnie 160 tys. osób został uznany za priorytetowy dla rozwoju gospodarczego Polski. Wydział Technologii Drewna SGGW od dziesięcioleci współpracuje z największymi przedsiębiorstwami sektora drzewnego w Polsce. Maturzyści mają do wyboru dwa kierunki studiów gwarantujące dobrze płatną pracę zaraz po studiach, a nawet w ich trakcie. Technologia drewna i meblarstwo to w Polsce studia z przyszłością, po ukończeniu których można naprawdę dobrze zarabiać.